Plagiátorstvo

16.02.2014 Termín na odovzdanie bakalárskydiplomových prác sa blíži, kráti sa čas, ktorý majú študenti na vypracovanie svojich zadaní, pre spracovanie získaných údajov a tiež zhodnotenie výsledkov. Konečný, blížiaci sa „deadline“ je predo dvermi, napätie rastie, niektorí študenti nestíhajú no a začínajú panikáriť.

Treba však zachovať chladnú hlavu, pretože krízové riešenia, ako napríklad plagiátorstvo sa nevyplácajú. Plagiátorstvo je v podstate falšovanie prác kopírovaním častí alebo celých prác bez správnej citácie. Takmer dva roky sú všetky diplomové a bakalárske práce povinne kontrolované cez počítačový program, ktorý určuje percentuálnu zhodu už s vloženou, inou prácou a tiež určitými vybratými internetovými zdrojmi. Práce v elektronickej podobe putujú do Centrálneho registra záverečných, rigoróznych a habilitačných prác (CRZP), ktorý vlastne slúži ako centrálne úložisko záverečných prác. Systém na odhaľovanie plagiátov pre potreby slovenských akademických a výskumných inštitúcií, nazývaný aj antiplagiátorský systém (APS), ktorý porovnáva práce prichádzajúce do CRZP s prácami už uloženými v CRZP a vybranými internetovými zdrojmi.
Konečnými výstupom z antiplatiátorského systému býva protokol o kontrole originality, určujúci percentuálnu zhodu a býva určený do rúk samotnému školiteľovi, oponentovi, ale je určený i pre samotného študenta, ktorý je autorom práce. Treba mať, ale na pamäti fakt, že výstupný protokol, nie je dokaz o tom, že je práca originál, ale tiež nie je dôkazom toho, že sa jedná o plagiát. Napriek vysokému percentuálnemu prekrytiu textu, môže byť tento text správne odcitovaný a správne určené zdroje, takže výsledná práca je v poriadku, ak si to téma vyžadovala. Konečné slovo – rozhodnutie o tom, či je práca plagiát, vykoná až posúdenie skúšobnej komisie.
Cez spomínaný register doteraz prešlo viac ako 170 000 prác zo všetkých vysokých škôl, ktoré pôsobia na Slovensku. V určitých prípadoch, špeciálne pri niektorých vedných odboroch, ktoré si vyžadujú veľké množstvo citácií, napr. zo zákonov sa stáva, že protokol môže vykazovať až 80%-tnú zhodu.
Spomínaný systém kontroly originality má tiež svoje chyby. Chýbajú mu informácie z pred roku 2010 na porovnanie, postupne sa však rozrastá o nové zdroje. Medzi ďalší nedostatok sa zaraďuje to, že ak študent siahne po kópií iného študenta, systém nevie odhaliť pôvodného autora práce, je to nevýhoda hlavne v čase, ak píšete dvaja študenti podobnú prácu.
Takže milí študenti, ak Vám prihára, treba naozaj zvážiť spôsob rýchlej pomoci, pretože zdanlivo rýchle a ľahké riešenie, nemusí byť vždy to najsprávnejšie. /Z.K./


Zoznam článkov

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 >