Aktuality

7 najčastejších chýb pri písaní záverečnej práce

31.05.2019 Písanie bakalárky alebo diplomovky nie je ľahká záležitosť a treba sa na ňu dostatočne pripraviť. Mnohí študenti robia niekoľko základných chýb, vďaka ktorým si písanie zhoršujú. Je preto normálne, že už po pár stranách na to nemajú trpezlivosť alebo sú znechutení tak, že si prácu dajú vypracovať externe. Ktoré chyby sú tie najčastejšie?

Nechoďte rovno na vec – tak, ako má v živote všetko svoju postupnosť, je to aj pri písaní záverečnej práce. Nedá sa skončiť do toho z minúty na minútu, ale treba si najskôr pripraviť osnovu, literatúru a zahraničné zdroje. Okrem toho však treba navštíviť školiteľa, ktorý ťa presne nasmeruje správnym smerom. Bez základných informácií sa do písania nikdy nepúšťajte, buď si ani neškrtnete alebo budete prácu zbytočne prepisovať.

Odbiehanie od témy – vždy si jasne stanovte cieľ a tému, aby sa vám nestalo, že od nej budete odbiehať. V mnohých prípadoch sa stáva aj opak a to je zbytočné opakovanie toho, čo ste už v práci spomenuli. Držte sa preto svojej osnovy od začiatku až do konca.

Málo zdrojov – vyhľadávanie zdrojov potrebných k písaniu dokáže zabrať nie hodiny, ale celé dni. Navštívte knižnicu ešte predtým, ako s prácou začnete, pretože inak budete stále dobiehať a vaše myšlienky nebudú ucelené. Bez návštevy knižnice sa nezaobíde ani ten, kto v nej nikdy nebol. Vyhraďte si preto dostatok času, bude sa vám potom písať omnoho ľahšie.

Nedodržanie pokynov školiteľa – hoci niekedy so slovami a inštrukciami školiteľa nebudete súhlasiť, radšej ho počúvajte. Je to predsa odborník, ktorý sa do problematiky rozumie viac a chce vám poradiť. Ak by práca nebola podľa jeho predstáv, je dosť pravdepodobné, že ani hodnotenie nebude uspokojivé a o to bude ťažšia vaša obhajoba.

Nekvalitné informácie – v záverečnej práci nemôžete písať hocičo sa vám zachce. Údaje, informácie a fakty musia byť podložené a preto sa treba venovať len relevantným zdrojom. Nezabúdajte, že s akým materiálom budete pracovať, taká bude aj vaša práca.

Písanie na poslednú chvíľu – množstvo študentov si písanie práce necháva na poslednú chvíľu. Tejto situácii sa vyhnite, pretože zažijete najhoršie stresy vo svojom živote. Ani s kvalitou práce to nebude najlepšie a o vyjadrení sa školiteľa môžete len snívať.

Nezabudnite na korektúru – na to, aby ste mali kvalitnú prácu si ju budete musieť minimálne raz prečítať. Opravíte tak množstvo gramatických chýb, zlých formulácií a argumentácií. Nezabudnite ani na opravu zdrojov a publikácií, pretože niektorí vyučujúci si na to veľmi potrpia. /VP/

  
Späť na zoznam aktualít

Facebook stránka Záverečné práce.sk Google stránka Záverečné práce.sk Twitter Záverečné práce.sk
AKCIE !!! Zavrieť
Objednajte si podklady pre bakalársku alebo diplomovú prácu a získate prezentáciu k obhajobe v hodnote 100 € ZADARMO a vypracovanie oponentských otázok v hodnote 50 € ZADARMO.