Aktuality

Ako sa naučiť chodiť načas? Nie je to až také ťažké

11.01.2018 V prvom rade si treba v boji s nedochvíľnosťou uvedomiť, aké môže mať následky. Vy meškáte, a niekto na vás musí niekde čakať. V škole na vás pravdepodobne nepočkajú, a môžete si vyrobiť riadny problém. Tí, čo stále meškajú majú zlú povesť, jednoducho pôsobia nezodpovedne, a nespoľahlivo. Povesť sa s vami bude viesť dlho, zvlášť tá zlá sa rýchlo získa, a dobrá ťažko buduje. Okrem toho nechať ľudí pravidelne čakať, je veľmi neúctivé, a vie aj radne vytočiť. Skúste nechať čakať komisiu na štátniciach, a sami uvidíte ako veľmi.

A ako s chronickým meškaním bojovať? V podstate celkom jednoducho. Ak viete, že na druhý deň (nasledujúce dni) toho budete mať hrozne veľa, tak si urobte nejaký plán, harmonogram toho čo, a v ktorý deň urobíte. Dnes má mobil s diárom pomaly aj susedov pes a mačka, dať si pár poznámok do kalendára preto nemôže byť žiadny problém. Rátajte aj s určitou časovou rezervou, nedávajte si na všetko presne vymedzený čas. Inak sa stane, že napríklad vypadne autobus, a vy nedôjdete na skúšku.

Ak nechcete všade v jednom kuse meškať, tak nesmiete zanedbať pravidelný oddych, teda najmä kvalitný spánok. Ak ponocujete, ráno sa do školy budí naozaj ťažko. Spánok vám káva, ani rôzne energy drinky nikdy nemôžu nahradiť. Dobré je nevstávať takpovediac na doraz, teda 10 minút predtým ako musíte odísť z domu (privátu, internátu). Vstávajte o čosi skôr, zorganizujte sa, a vyrazte za povinnosťami. Časová rezerva je veľmi dôležitá hlavne ráno, preto treba vždy rátať s tým, že by ste mali mať minimálne tých 15 minút rezervu. Nikdy neviete, čo sa cestou môže pokaziť.

A najdôležitejšia rada pre všetkých chronických meškajúcich je, aby prestali s výhovorkami, že raz meškajú preto, a inokedy znovu preto, a potom zase pre niečo iné. Treba si priznať chybu, to je prvý krok k náprave. Samozrejme sú situácie, kedy s meškaním nemôže nikto nič urobiť. Ale objektívne, koľko takých situácií sa aj reálne stane, a koľko krát je to iba výhovorka? Pokiaľ si niečo svojím subjektívnym meškaním zapríčiníme sami, netreba hľadať vinníka nikde inde ako v zrkadle. /JH/
         

  
Späť na zoznam aktualít

Facebook stránka Záverečné práce.sk Google stránka Záverečné práce.sk Twitter Záverečné práce.sk