Aktuality

Ako sa vhodne obliecť na skúšku

28.4.2017 Či sa nám to páči, alebo nie, šaty robia človeka a na akademickej pôde to platí dvojnásobne. V teplákoch, alebo v roztrhaných rifliach sa na skúšku nechodí, ale časy kedy sa študenti obliekali do sviatočných oblekov, sú už tiež dávno preč.  Striktne nastolený „dress code“ na univerzitách nenájdete, ale existujú všeobecne zaužívané pravidlá kedy by študenti mali nosiť a to nielen na skúšky slušné a čisté oblečenie, ideálne i s dávkou módneho vkusu.   

Vyobliekať sa na bežný deň, do sviatočných kostýmov alebo oblekov, už na prvý pohľad evokuje otázku „čo v tento deň máte??“ – ako keby slušné oblečenie bolo prevažné vhodné, iba vtedy keď sa má niečo výnimočné udiať.  Väčšina študentov chodí do školy v pohodlnejšom oblečení, v ktorom sa cítia pohodlne , výnimkou sú hlavne udalosti ako „skúšky“ alebo štátnice.

Ako by ale mal vyzerať ideálny odev každého študenta, ktorý ide na skúšku ?
V prípade obyčajnej ročníkovej skúšky alebo v deň štátnej skúšky je pre pánov oblek úplnou samozrejmosťou a dámy by tiež mali siahnuť po nejakom vkusnom, nevyzývavom kostýme. Treba sa premôcť, i v prípade, že to zrovna nie je Váš štýl obliekania. Určite ho ešte využijete.   

Príprave je vhodné venovať patričnú pozornosť, predsa len konkrétny už vybratý „outfit“,  má určitý vplyv na Váš celkový feeling, ktorým budete na skúšajúcu komisiu pôsobiť, ale aj na Váš výkon,  ktorý v daný deň chcete podať. Tesné nohavice, alebo roztvárajúca košeľa Vám na sebavedomí určite nepridajú.  Univerzálna rada, ako si vybrať formálne oblečenie, neexituje, ale poznáme pár základných doporučení, ktorých je potrebné sa držať.  Oblečenie si vyberajte včas, nech sa nedostanete do časového stresu a neriešite túto vec na poslednú chvíľu, kedy by ste mali byť sústredení skôr na svoj výkon, ako na výber vhodných časti „outfitu“. Páni ku klasickému obleku, ktorý nemusí byť iba štandardnej čiernej farby, nebojte sa ísť aj do svetlejších odtieňov, nezabudnite na slušivú košeľu a kravatu.

Celkový výsledný odev je žiadúce doplniť spoločenskými topánkami, ktoré by v ideálnom prípade mali ladiť s farbou Vášho opasku. Dĺžka kravaty, by mala prekrývať sponu spomínaného opasku, pričom jej špička by ju nemala presiahnuť. Krátko rukávové košele pod saká nechajte doma, pretože sa nosia košele s dlhými rukávmi, ktorých manžeta vyčnieva zo saka cca 1cm. No páni a ste nachystaní.

Dámy to majú, aj v tomto prípade zložitejšie, a mali by dbať na to, aby blúzky s hlbokými výstrihmi nechali doma, pretože práve vyzývavý vzhľad môže urobiť viac škody ako úžitku. Blúzka by nemala odhaliť ramienka z podprsenky, nie to ešte celú podprsenku. Farebnosť by ste mohli voliť svetlejšiu, decentnejšiu, vyhýbať sa krikľavým a veľmi výrazným farbám napr. červenej.  Sukňa, tu milé dámy, minisukne nechajte doma, napriek tomu, že máte krásne nohy, ak prídete v sukni tesne nad kolená, budete za hviezdy.

Nezabudnite na silonky, žiaľ aj vtedy, keď bude vonku 30°C.  Spolu s minisukňami, nechávajte doma aj džínsy. Spoločenské nohavice sú vítane, ale džínsovina nie. Pri výbere topánok, prihliadajte na to, či v daných vysokoopätkových lodičkách viete chodiť. Ak Vám to nerobí problém, je to elegantné, tak smelo do toho, ale ak s tým máte problém ostaňte radšej pri výbere ničoho elegantného na nízkej podrážke. Podľa výberu topánok, zvoľte aj kabelku.   

Samotné líčenie už patrí k nutnej príprave, ale tu by ste tiež mali myslieť na to, že menej je niekedy viac, a jemné vkusné líčenie doplnené decentnými šperkami z Vás spraví na prvý pohľad krásnu, dámu, ktorá dnes prišla pre zápis do indexu alebo zložiť záverečnú štátnu skúšku.

Netreba výber oblečenia podceňovať, je to druh prezentácie, ktorú zužitkujete v budúcnosti, najmä pri absolvovaní rôznych pracovných pohovorov, preto by pár spoločenských kúskov vo Vašom šatníku rozhodne nemalo chýbať. /ZK/

  
Späť na zoznam aktualít

Facebook stránka Záverečné práce.sk Google stránka Záverečné práce.sk Twitter Záverečné práce.sk
AKCIE !!! Zavrieť
Objednajte si podklady pre bakalársku alebo diplomovú prácu a získate prezentáciu k obhajobe v hodnote 100 € ZADARMO a vypracovanie oponentských otázok v hodnote 50 € ZADARMO.