Aktuality

Brigáda v zahraničí? Super nápad, len nesmiete na pár vecí zabudnúť.

28.07.2017 Ak už máte nejakú brigádu v zahraničí vybavenú, nemali by ste zabudnúť na pár naozaj dôležitých vecí, aby ste miesto zarábania peňazí nešli domov s dlhý nosom. Dlhoročne platí, že najväčší záujem je o brigády v USA, a v krajinách EÚ, najmä vo Veľkej Británii (našťastie je ešte stále v únii), a v Írsku. A vo všetkých týchto krajinách sa pri brigádovaní nezaobídete bez platných dokladov.

Preto si ako prvú vec skontrolujte, či ich máte v poriadku. Aby sa vám vysnená (a dobre platená) práca nerozplynula pred očami len preto, že vás občiansky preukaz, alebo pas je po platnosti. Overiť si treba aj to, ako dlho ešte je doklad totožnosti platný do budúcnosti. Niektoré krajiny totiž vyžadujú, aby platil napríklad ešte pár mesiacov potom, ako dotyčnú krajinu opustíte. Na toto si treba určite dať dobrý pozor.

Ak je šanca, že budete počas brigády v zahraničí aj šoférovať, mali by ste si overiť ako to je v dotyčnom štáte s vodičákom. Niektoré krajiny totiž vyžadujú na vedenie motorového vozidla cudzincami medzinárodný vodičský preukaz. Bližšie informácie by ste mali vedieť nájsť napríklad na stránkach slovenského ministerstva zahraničia. V oboch prípadoch si však nenechajte vybavovačky na poslednú chvíľu, myslite na to dopredu. Ak vám však horí termín, aj tak sa to dá. No rátajte s tým, že si pár Euro navyše za rýchlosť doplatíte.

Študenti robia častokrát pri brigádach v zahraničí jednu pomerne triviálnu chybu. V eufórii z šance na dobrý zárobok akosi zabudnú na to, aby si vybavili ubytovanie. Čo je naozaj pomerne nepríjemná situácia, lebo keď v zahraničí nemáte kde hlavu zložiť...

Ideálne by bolo, ak by ste poznali niekoho, kto na danom mieste už pracoval. Rada z prvej ruky je zvyčajne najlepšia, ale pozor. Ako sa hovorí, dôveruj, ale preveruj. Sociálne siete, rôzne recenzie, prípadne vaša pracovná agentúra by vám s tým mali vedieť pomôcť. A ak to všetko zvládnete, stačí si už iba kúpiť cestový lístok (letenku), a hurá makať do zahraničia./JH/

  
Späť na zoznam aktualít

Facebook stránka Záverečné práce.sk Google stránka Záverečné práce.sk Twitter Záverečné práce.sk
AKCIE !!! Zavrieť
Objednajte si podklady pre bakalársku alebo diplomovú prácu a získate prezentáciu k obhajobe v hodnote 100 € ZADARMO a vypracovanie oponentských otázok v hodnote 50 € ZADARMO.