Aktuality

Čo by ste mali vedieť skôr, ako začnete doučovať. Časť I.

22.1.2018 V prvom rade si treba uvedomiť, že doučovať niekoho nie je žiadna sranda. Teda niekedy to je aj  zábava. Ale treba si uvedomiť, že je rozdiel či doučujete doma mladšieho brata (sestru), alebo či niekoho cudzieho za peniaze. Ak ako vysokoškolák doučujete stredoškoláka, tak máte určitú zodpovednosť za jeho výsledky v škole. Preto doučovanie netreba brať ako obyčajnú brigádu, ale ako niečo čo bude svoj systém, a na konci bude lepšie pripravený žiak.Ani v tomto prípade svoju odmenu totiž nedostanete za nič, iba za dobré výsledky vášho ,,študenta“.


Ako niekoho doučujete, tak si musíte dať pozor na to, aby ste neprecenili svoje sily. V prvom rade si je potrebné uvedomiť vlastné limity. Takmer nikomu nejde všetko rovnako dobre, a každý má svoje limity. Niekto je dobrý v cudzích jazykoch, niekto v prírodných vedách, niekto vyniká vo vedách spoločenských. Preto sa treba zamerať na to, čo vám ide najlepšie. Ponúkajte svoje služby konkrétne, netvrďte o sebe že viete doučovať všetko, nie je to veľmi dôveryhodné.

Uvedomenie si svojej vlastnej úrovne znalostí daného oboru vám pomôže, aby ste sa dokázali zamerať na ten správny smer doučovania. Ak viete po anglicky ako tak hovoriť, lebo ste boli na letnej brigáde v Írsku, tak to ešte neznamená, že ste odborník na doučovanie anglického jazyka.

Maximálne tak môžete doučovať základy angličtiny, ale ťažko dobre pripravíte stredoškolákov na maturitu, alebo klienta na prijímací pohovor do práce vedený v cudzom jazyku. Pokiaľ ste na úrovni experta, tak hurá do toho, môžete svoje znalosti výhodne speňažiť. Možností je v celku dosť. Môžete učiť žiakov na základnej škole, stredoškolákov, ale aj kolegov z vysokej.

V prípade cudzieho jazyka môžete pripravovať ľudí na pracovné pohovory, dávať rýchlokurzy ľudom, ktorí potrebujú jazyk len trochu oprášiť. Časom (ak sa vám bude dariť a budete mať pozitívne referencie od klientov) vás možno osloví aj nejaké firma, ktorá sa na doučovanie špecializuje, kto vie. Ďalšie dôležité informácie o doučovaní vám prinesieme v našom nasledujúcom článku. /JH/

  
Späť na zoznam aktualít

Facebook stránka Záverečné práce.sk Google stránka Záverečné práce.sk Twitter Záverečné práce.sk
AKCIE !!! Zavrieť
Objednajte si podklady pre bakalársku alebo diplomovú prácu a získate prezentáciu k obhajobe v hodnote 100 € ZADARMO a vypracovanie otázok k štátniciam v hodnote 50 € ZADARMO.