Aktuality

Čo by ste mali vedieť skôr, ako začnete doučovať. Časť II.

30.01.2018 Doučovať môže fakticky každý študent, samozrejme za predpokladu že v danom odbore disponuje dostatočne kvalitnými vedomosťami, a zároveň ich dokáže zrozumiteľne vysvetliť. Každému ide lepšie niečo iné, preto je bežné doučovanie medzi vysokoškolákmi navzájom, v rámci kamarátskej výpomoci. Na to, aby ste mohli doučovať druhých za peniaze, by ste však mali v danom odbore vynikať, alebo aspoň byt výrazne lepší ako priemer. Na doučovaní je dobré aj to, že okrem peňazí za neho vás núti k tomu, aby ste sa neustále zdokonaľovali, a svoje vedomosti rozširovali.

Nemyslite si však, že aj keď ste v niečom ,,namakaní“, tak vám budú peniaze padať z neba len tak. Že prídete za klientom, dáte mu nejaký papier s testom, sadnete si do kresla, a po hodinke odídete preč s honorárom vo vrecku. Takto to na trhu dnes nefunguje, pretože doučovať by chcelo veľa študentov. Presadia sa naozaj tá najlepší, a to takí, ktorí nemajú problém na sebe makať, a zlepšovať svoju výučbu aj na úkor voľného času. Napríklad ak doučujete žiaka základnej školy, musíte mať hodiny postavené tak, aby ste udržali jeho pozornosť, a aby vám od nudy nezaspával.

Preto je potrebné lekcie prispôsobiť žiakovi. Pri mladších je ideálne brať to ako hru, mladšieho človeka je potrebné naviesť, dostať z neho informácie čo mu nejde, a čomu vlastne v škole nerozumie. Naopak u starších by ste sa mali zamerať na meritum vecí, lebo títo klienti vám pravdepodobne presne povedia, kde ich tak povediac tlačí topánka. A ak nastane situácia, že niečo náhodou neviete (čo skôr alebo neskôr nastane, lebo nikto nevie všetko), tak sa nenechajte rozhodiť. Niekto nie je dokonalý. Priznajte farbu, že aj vy si to nepamätáte, lebo ste práve vtedy v škole nedávali pozor.

Na doučovanie na vlastnú päsť budete sami, čo vás naučí samostatnosti. Ak chcete byť úspešný doučujúci, tak sa musíte spoľahnúť sami na seba. Nikto vás nebude kontrolovať, samozrejme okrem klientov, pri tých mladších to budú ich rodičia. Doučovanie vám pomôže finančne, dodá vám sebavedomie, pridá na kreativite, aj na hĺbke vedomostí. Preto ak sa na to cítite, tak smelo do toho. /JH/

  
Späť na zoznam aktualít

Facebook stránka Záverečné práce.sk Google stránka Záverečné práce.sk Twitter Záverečné práce.sk
AKCIE !!! Zavrieť
Objednajte si podklady pre bakalársku alebo diplomovú prácu a získate prezentáciu k obhajobe v hodnote 100 € ZADARMO a vypracovanie otázok k štátniciam v hodnote 50 € ZADARMO.