Aktuality

Daňové priznanie podávajú aj študenti – na TOTO máte nárok

05.11.2018 Daňové priznanie je každoročnou povinnosťou nielen samostatne zárobkovo činných osôb a firiem, ale aj študentov, ktorí v danom roku pracovali. Jeho podanie vám neprináša len povinnosti, ale aj výhody, ktoré z neho môžete čerpať.

Vrátenie dane
Tak ako majú povinnosť platiť daň zamestnanci, tak ju majú aj študenti. U nich je ale situácia iná, pretože daň, ktorú za nich zamestnávateľ zaplatí si môžu nechať vrátiť. V praxi to vyzerá tak, že ak ako študent zarobíte 400 eur, štát vám z nich vezme 80 eur. Túto sumu vám štát môže vrátiť v prípade, ak si podáte daňové priznanie. Na túto možnosť by ste v žiadnom prípade nemali zabudnúť a určite ju využite kým sa dá.


Dôchodkové piliere
Sporenie v dôchodkových pilieroch je veľmi dôležitým krokom pre všetkých zarábajúcich ľudí. Táto téma je čoraz viac prekrúcaná z dôvodu, že v budúcnosti bude s vyplácaním dôchodkov v našej krajine veľký problém a ľudia by nemali nechávať nič na náhodu. Vstúpiť od druhého alebo tretieho dôchodkového piliera máte za určitých podmienok možnosť aj počas štúdiu a zarábania.  Pri vypracovávaní daňového priznania sa poraďte so svojou účtovníčkou o tom, aké možnosti máte práve vy.


Požiadajte o odklad
Ak ste študent, ktorý sa počas školy rozhodol podnikať je pravdepodobné, že po roku vám vznikne povinnosť platiť sociálne poistenie. V prípade, že sa mu však chcete ešte chvíľu vyhnúť, požiadajte si o odklad daňového priznania o 3 mesiace. Povinnosť platiť vám tak nevznikne od 1. júla , ale až od 1. októbra. Znamená to, že ušetríte stovky eur na tom, aby ste peniaze zaplatili sociálnej poisťovni.

Podnikanie popri brigáde
Existujú prípady, kedy študenti popri škole nielen brigádujú, ale aj podnikajú. Dôležité v tomto prípade je, aby ste do daňového priznania zahrnuli všetky vaše príjmy. Je veľmi pravdepodobné, že z podnikania mať za prvý rok veľké príjmy nebudete  a tak vám nevznikne povinnosť platiť sociálne odvody. Z príjmov, ktoré ste však nadobudli počas brigády vám štát vráti zaplatenú daň, ktorú by ste inak späť nedostali. /VP/

  
Späť na zoznam aktualít

Facebook stránka Záverečné práce.sk Google stránka Záverečné práce.sk Twitter Záverečné práce.sk
AKCIE !!! Zavrieť
Objednajte si podklady pre bakalársku alebo diplomovú prácu a získate prezentáciu k obhajobe v hodnote 100 € ZADARMO a vypracovanie oponentských otázok v hodnote 50 € ZADARMO.