Aktuality

Denné alebo externé štúdium? Aké sú hlavné rozdiely?

28.03.2018 Jeden zo zásadných rozdielov spočíva v čase, ktorý strávite v škole. Pri dennom štúdiu sa študuje z hľadiska času náročnejšie, lebo v škole musíte stráviť niekedy aj každý pracovný deň v týždni, aj keď možno iba pár hodín denne. Niektorý deň vám však môže vyjsť rozvrh tak, že nemusíte do školy vôbec. Naopak pri externej forme štúdia sa štúdium deje iba raz, alebo maximálne dvakrát týždenne, zvyčajne je to v piatok a cez víkend.

Logicky sa toho nestihne prebrať toľko ak pri dennom štúdiu. Preto sa pri externej forme necháva veľa priestoru na individuálne štúdium. Externé štúdium vyhovuje tým, ktorí chcú popri štúdiu pracovať, ale napríklad aj mamičkám na materskej dovolenke. Nie je problém aby sa forma štúdia zmenila aj počas jeho trvania, treba splniť požadované náležitosti a je to.

Ak študujete dennou formou, tak si určite užijete viac študentského života ako externisti. Jednoducho tú atmosféru môžete nasať plnými dúškami. Naopak pri externom štúdiu takéto veci asi nezažijete. Výhodou denného štúdia je tiež viac času na detailnejšie vysvetlenie preberaného učiva. Študenti denného štúdia prichádzajú do kontaktu s pedagógmi, majú šancu s nimi konzultovať veci ohľadom učiva. Na druhej strane ak študujete externe popri zamestnaní, tak už počas štúdia máte zaručenú prax. Pri dennej forme štúdia na druhej strane väčšinou pracujete, a preto nemusíte riešiť finančné problémy ako mnoho študentov, čo sú v škole takmer každý deň.

Ak študujete dennou formou a spĺňate podmienky, tak máte nárok napríklad na sociálne štipendium. Máte možnosť využiť rôzne študentské zľavy, alebo študentské karty, napríklad ISIC. Do 26 rokov nemusíte platiť zdravotné a sociálne poistenie, lebo ho za vás platí štát. Oproti tomu je externé štúdium spoplatnené. Výška poplatku na školský rok závisí od konkrétnej vysokej školy a študijného oboru. Externé štúdium sa na prvý pohľad môže javiť ako náročnejšia alternatíva, ale má tiež niektoré výhody. Niektoré veci sa dajú zladiť s denným štúdiom iba veľmi ťažko, napríklad práca na plný úväzok, a niekedy aj rodina. V takom prípade je riešením práve externé štúdium. /JH/

  
Späť na zoznam aktualít

Facebook stránka Záverečné práce.sk Google stránka Záverečné práce.sk Twitter Záverečné práce.sk
AKCIE !!! Zavrieť
Objednajte si podklady pre bakalársku alebo diplomovú prácu a získate prezentáciu k obhajobe v hodnote 100 € ZADARMO a vypracovanie otázok k štátniciam v hodnote 50 € ZADARMO.