Aktuality

Jete pri učení tie správne potraviny? Toto je superstrava pre váš mozog. Časť I.

28.02.2018 Nesmiete zabúdať, že mozog je veľmi komplexný orgán, ktorému ešte na sto percent nerozumieme. Napríklad keď ho potrebujeme najviac sústredený, tak zvykne byť ako na potvoru unavený, a slabo si zapamätáva fakty. Vy ste potom z toho totálne frustrovaní, a chuť do učenia sa vytráca. Viete to ale do istej miery ovplyvniť, napríklad vhodnou stravou. Váš mozog na lepší výkon potrebuje pestrý jedálny lístok. Hlavne sacharidy, vitamíny, minerály, esenciálne mastné kyseliny, aminokyseliny, a samozrejme dostatočný prísun tekutín, ideálne čistej vody.

Na druhej strane by ste sa mali vyhnúť hladovaniu, prežieraniu, nadbytku rafinovaného cukru, nedostatku tukov, jedlám z rýchleho občerstvenia, a dehydratácii. Uvedené samozrejme neplatí pre každého, ale vo všeobecnosti áno. Preto na to myslite napríklad pri nákupe v potravinách pred internátom. Skúste viac ovocia a zeleniny, môže vám to pomôcť pri učení na skúšku.  Dôležité je tiež pravidelné stravovanie. Niekto napríklad neraňajkuje. Ale takmer všetci odborníci sa zhodnú na tom, že najesť sa ráno zhruba do hodiny po tom, čo vstanete má na telo pozitívne dopady.

Raňajky vás totiž naozaj naštartujú na prvú časť dňa, preto je vhodné jesť ráno komplexne. Ideálne nejaká ovsená kaša, ovocie, orechy, alebo miešané vajíčka. Aj keď povedzme si na rovinu, nie vždy sa to takto krásne zdravo podarí však? Mozog však práve látky z týchto potravín potrebuje, napr. miešané vajíčka obsahujú mastné kyseliny, ktoré podporujú produktivitu mozgu. Tomu nutne treba ako zdroj energie glukózu, a tú získate predovšetkým z ovocia.

Ráno by ste sa mali sústrediť hlavne na získanie potrebnej energie. Ak si ale dáte trochu horkej čokolády, tak tým nič hrozné nespáchate, práve naopak. Samozrejme pokiaľ sa rovno neulakomíte na celú čokoládu. No ani s príjmom sacharidov to netreba pri dopovaní mozgu pri učení preháňať. Vedľajšie účinky sú dobre známe: nadváha, rozvoj cukrovky, zubné kazy, atď. Ďalšie dobré rady ohľadom stravovania pri učení vám prinesieme v nasledujúcom článku. /JH/

  
Späť na zoznam aktualít

Facebook stránka Záverečné práce.sk Google stránka Záverečné práce.sk Twitter Záverečné práce.sk