Aktuality

Jete správne veci pri učení? Toto je superstrava pre váš mozog. Časť II.

06.03.2018 Minule sme si niečo povedali o tom, že správne raňajky sú základom produktívneho dňa. Okrem dostatočného prísunu sacharidov môžete mozog stimulovať napríklad vlašskými orechmi, alebo semiačkami z dyne, tie sú výborným zdrojom omega mastných kyselín. Na raňajky sa skvele hodia aj banány, alebo nejaké sušené ovocie, napríklad brusnice. Bielym jogurtom tiež nič nepokazíte, práve naopak. Vás mozog by mal byť na dopoludňajšie učenie správne nastavený.
Vášmu telu treba aj bielkoviny. Tých je najviac v mäse, a v mliečnych výrobkoch. No aj tu platí, že všetkého veľa škodí. Bielkoviny sú náročné na trávenie, vtedy dochádza k odčerpávaniu kyslíku z mozgu do žalúdka. Preto s mäsom opatrne, radšej si dajte rybu ako nejaký steak.

Existuje niekoľko overených potravín, ktoré naštartujú váš mozog k vyšším výkonom, a väčšinu z ich nemáte problém zohnať kedykoľvek v roku. Napríklad vlašské orechy, alebo avokádo. Podobne na tom budete s vajíčkami, so zeleným šalátom, alebo s fazuľou. Kúpiť horkú čokoládu, alebo kakao tiež nebude problém. Trochu námahy vám v zime dá zohnať čerstvé čučoriedky, ktoré obsahujú veľké množstvo vitamínu C, ale našťastie ich máte čí nahradiť.
Samotné zdraviu prospešné potraviny vám však stačiť nebudú.

K zvýšeniu výkonu mozgu ich musíte kombinovať s niekoľkými dôležitými vecami. Nesmiete zabudnúť na správny pitný režim. Ten by pri učení nemal v žiadnom prípade obsahovať alkohol, energy drinky, alebo priveľa kávy. Kto sa už niekedy takto učil, tak vie dobre aké je to utrpenie, zvlášť deň po. Radšej si to nechajte na dobu po skúškovom. Mozog potrebuje dostatok spánku, preto neponocujte. Telu k dobrému spánku pomôžete napríklad bylinkovými čajmi, alebo mätou.

A samozrejme okrem vhodnej stravy vášmu mozgu prospeje pravidelný pohyb na vzduchu. Nemusíte ísť vonku mrznúť na tri hodiny, ale malá prechádzka vášmu organizmu určite pomôže. Aj krátka prechádzka v tele uvoľní endorfíny, ktoré ho nabudia. Ak toto všetko budete aspoň ako tak dodržiavať, tak vás možno váš mozog prekvapí viac, ako by ste od neho čakali. /JH/

  
Späť na zoznam aktualít

Facebook stránka Záverečné práce.sk Google stránka Záverečné práce.sk Twitter Záverečné práce.sk