Aktuality

Ktoré vysokoškolské odbory boli v roku 2017 najžiadanejšie?

05.01.2018 U nás toto hodnotenie spravidla vytvárajú rôzne špecializované pracovné portály, napríklad Profesia. A ak vám niekto bude tvrdiť, že na vysokú školu sa dnes neoplatí ísť, lebo do práce vás vezmú aj bez nej, tak sa teda riadne mýli. Posledné prieskumy naopak hovoria, že o absolventov vysokých škôl je medzi zamestnávateľmi stále väčší záujem.

Absolútne čísla z prieskumu Profesie tento trend dlhodobo potvrdzujú. Takže ak študujete na tej správnej škole, vaša šanca na dobrú robotu po škole je celkom slušná. A nemusí to byť iba zamestnanie na Slovensku, ale pokojne aj v zahraničí. Túto šancu využíva čoraz viac mladých absolventov. Veľmi atraktívne je napríklad Brno v Českej republike, kde je veľký počet úspešných IT firiem.

Z vyššie napísaného vyplýva aj to, ktorý je top odbor na slovenských vysokých školách v roku 2017. Áno, je to presne tak ako ste si mysleli. Znovu to vyhrali tí, čo študujú informačné technológie. Firmy sa o nich dnes jednoducho trhajú, životopis absolventa IT odboru si pozrú v priemere až 9 krát. Tento trend ešte nejakú dobu určite potrvá, preto sa štúdium IT oplatí. Firmy dokonca idú už tak ďaleko, že robia nábor priamo na vysokých školách. Dopyt je jednoducho vyšší ako ponuka, preto sú IT odbory jasná jednotka.

Veľmi dobre sú na tom absolventi strojárskych odborov, alebo tí, čo vyštudovali nejaký ekonomický odbor. Na Slovensku znovu pribudla jedna obrovská automobilka, strojárske spoločnosti tiež v jednom kuse zháňajú šikovných mladých absolventov. Banovať však nemusia ani tí študenti, ktorú študujú iné odbory. Napríklad spoločenské vedy, stavebníctvo, prírodné vedy, či vo všeobecnosti nejaký odbor techniky. Absolventov týchto odborov si slovenské, či zahraničné firmy rozoberú ako akciový tovar v supermarkete.

A ktoré odbory boli v roku 2017 zamestnávateľmi najmenej žiadané? Najhoršie vyhliadky na dobrú prácu mali absolventi rôznych odborov súvisiacich s umením, športom, a zdravotníctvom. O trochu lepšie na tom boli absolventi teologických fakúlt, a pedagogiky. Minimálne čo sa týka pedagogických a zdravotníckych odborov, tak sa situácia môže čoskoro obrátiť. Uvidíme, čo prinesie rok 2018.  /JH/

  
Späť na zoznam aktualít

Facebook stránka Záverečné práce.sk Google stránka Záverečné práce.sk Twitter Záverečné práce.sk