Aktuality

Na staré publikácie pri písaní záverečnej práce radšej zabudnite

2019 Pri písaní záverečnej práce môže študent použiť rôzne zdroje a to nielen tie knižné. Základným pravidlom by však malo byť, že by ste sa mali zamerať skôr na novšie knihy a na tie staršie by ste mali zabudnúť. Hoci sa v knižniciach, archívoch a skladoch nachádzajú venujte čas nájdeniu novších myšlienok. Prečo nie sú staršie publikácie vhodné?

Málo kusov – ak vás nejaká staršia publikácia oslovila a mohla by byť pre vašu prácu užitočná, je veľmi pravdepodobné, že sa v knižnici nachádza len vo veľmi obmedzenom množstve. Na internete je takmer nemožné ju nájsť a preto by ste s ňou nemali počítať. Buď ju bude mať stále niekto vypožičanú alebo sa vám ju ani nikdy nepodarí nájsť. Venujte svoj čas a energiu dôležitejším aktivitám, kníh a zdrojov je predsa dosť.

Staré názory – staršie publikácie sú známe aj zastaranými názormi autorov, ktoré už v dnešnej dobe nemusia byť aktuálne. Veľa vecí sa vo svete mení a ak sa jedná o knihu z filozofie alebo politiky, radšej sa ich použitiu vyhnite. Môžete síce spomenúť, že daný autor mal kedysi na vec vlastný názor, no nikdy ho neberte ako aktuálny alebo ten pravý. Uškodiť by vám to mohlo nielen z pohľadu hodnotenia, ale najmä na obhajobe, kde sa vždy nájde odporca starej literatúry.

Názor pedagógov – keďže pribúda počet mladých učiteľov a tých starších každým rokom ubúda, pravdepodobnosť, že budú z použitia staršej literatúry pri písaní práce nadšení je minimálna. Ak chcete, aby boli aj vyučujúci pri obhajobe a školiteľ spokojný, zamerajte sa na aktuálne zdroje.

Veľká zhoda – použitie starých publikácii môže mať za následok aj veľkú zhodu pri hodnotení originality. Ak sa chcete tomuto vyhnúť, použite čo najaktuálnejšie články a informácie, ktoré takmer nikto ešte nepoužil. Hoci vďaka parafrázovaniu dokážete text zmeniť tak, že bude originálny, veľké množstvo prác z danej oblasti sa vám nemusí vyplatiť a nejaká tá zhoda sa môže nájsť. Hľadaniu zdrojov venujte radšej viac času a pri hodnotení si budete istý, že ste nič nepodcenili. /VP/

  
Späť na zoznam aktualít

Facebook stránka Záverečné práce.sk Google stránka Záverečné práce.sk Twitter Záverečné práce.sk
AKCIE !!! Zavrieť
Objednajte si podklady pre bakalársku alebo diplomovú prácu a získate prezentáciu k obhajobe v hodnote 100 € ZADARMO a vypracovanie oponentských otázok v hodnote 50 € ZADARMO.