Aktuality

Najpopulárnejšie cudzie krajiny pre slovenských vysokoškolákov.

31.10.2017 Asi nikoho neprekvapí, že najviac mladých Slovákov študuje na vysokých školách v zahraničí v Českej republike. Podľa viacerých serióznych databáz ich je viac ako 24 000. Dôvody sú v celku racionálne. Jazyková a geografická blízkosť, podobná kultúra, či spoločná minulosť v Československu. A samozrejme kvalita českých univerzít a vysokých škôl. Karlovu univerzitu v Prahe, či Masarykovu univerzitu v Brne netreba osobitne predstavovať, pričom úrovňou za nimi veľmi nezaostávajú ani ďalšie vysoké školy.

Takmer 1500 mladých Slovákov študuje na vysokých školách vo Veľkej Británii. Kvalitu anglických (ale aj škótskych, či waleských) univerzít netreba zvlášť predstavovať. Mená ako Oxford, Cambridge, či University of Edinburgh hovoria samé za seba. A nie, univerzita v Rockforde sem naozaj nepatrí. Určite zaváži aj to, že štúdium je pre Európanov bezplatné, ako aj relatívne dobrá znalosť angličtiny u mnohých mladých Slovákov.

Pomerne veľa slovenských študentov možno nájsť aj na vysokých školách v Maďarsku. Ide zhruba o 2500 študentov. Pre štúdium u našich južných susedov sa väčšina z nich rozhodne napríklad pre znalosť maďarčiny. Ale aj preto, že prestížne maďarské univerzity (hlavne tie v Budapešti) majú vo svete vyššie renomé, ako tie slovenské.

Nehovoriac o tom, že Budapešť je skutočnou európskou metropolou, a je ozajstným lákadlom pre život mladých ľudí.
Obľúbenými krajinami pre štúdium v zahraničí sú pre mladých Slovákov aj Nemecko a Rakúsko. Najmä Rakúsko je logickou voľbou hlavne pre mladých z Bratislavy, či západného Slovenska.

Relatívne dobrá znalosť nemčiny, geografická blízkosť, či kvalita rakúskych vysokých škôl sú veľmi pádne argumenty, prečo ísť na výšku napríklad do Viedne, či Salzburgu. O kvalite nemeckých vysokých škôl sa tiež nemusíme zvlášť rozpisovať. Ostáva len dúfať, že sa aspoň časť úspešných absolventov neskôr vráti domov, do našej krásnej krajiny. /JH/

  
Späť na zoznam aktualít

Facebook stránka Záverečné práce.sk Google stránka Záverečné práce.sk Twitter Záverečné práce.sk
AKCIE !!! Zavrieť
Objednajte si podklady pre bakalársku alebo diplomovú prácu a získate prezentáciu k obhajobe v hodnote 100 € ZADARMO a vypracovanie oponentských otázok v hodnote 50 € ZADARMO.