Aktuality

Nebaví vás vysoká škola? Čo sa s tým dá urobiť? Časť I.

08.02.2017 V situácii keď vás vysoká vôbec nebaví, máte na výber zhruba z týchto možností: A) zatnete sa ako mulica, a vydržíte až do konca štúdia (získania titulu). B) zo školy odídete a skúsite štúdium na inej vysokej škole. C) uvedomíte si, že vysoká škola nie je pre vás, a pôjdete z vysokej školy úplne preč. D) skúsite ešte bojovať, no motivácia nebude, nezvládnete skúšky, a zo školy vás vyhodia.

Samozrejme, že najlepšie je riešenie A. Aj keď je asi najťažšie v situácii, keď ste vyhorení a chýba vám motivácia. Donútiť sa učiť na skúšky je niekedy extrémne ťažké, zažil to skoro každý študent. Robiť niečo čo vás vôbec nebaví, to dá psychike naozaj zabrať. Keď ale dokážete zatnúť zuby, a ísť do toho aj cez totálnu nechuť k štúdiu, nakoniec možno budete so svojím rozhodnutím maximálne spokojní. Možno vás škola o rok začne opätovne baviť, kto vie? Prídu iné predmety, iní vyučujúci, niečo sa prosto zmení. A vy budete nadšení, že ste sa na to nevykašľali.

Treba si ale dať pozor, aby ste nešli až na doraz svojich fyzických a psychických síl, lebo výsledok by mohol byť ešte horší, ako odchod zo školy. Pokiaľ to prepálite a zrútite sa, tak sa pravdepodobne na vysokú školu už nevrátite. Preto ak sa naozaj v daný čas na štúdium necítite, treba reálne zvážiť aj iné možnosti, ako situáciu vyriešiť. No v žiadnom prípade nerobte emotívne rozhodnutia, to by ste neskôr mohli poriadne ľutovať.

Jednou z relatívne lepších alternatív je prerušenie štúdia. Necháte si otvorenú možnosť na návrat, čo je lepšie ako za sebou zabuchnúť definitívne dvere. Prerušenie štúdia na určitú dĺžku (detaily sa určite dozviete na študijnom oddelené vašej vysokej školy) vám dá priestor aby ste si všetko poriadne premysleli. Možno prídete na to, že vaša vysoká nie je pre vás, a chcete skúsiť niečo iné, napríklad inú vysokú, prípadne že chcete ísť miesto štúdia radšej zarábať peniaze do práce. Každopádne to nebude rozhodnutie ,,šité horúcou ihlou“. Ďalšie alternatívy si detailnejšie rozoberieme v nasledujúcom článku.  (JH)

  
Späť na zoznam aktualít

Facebook stránka Záverečné práce.sk Google stránka Záverečné práce.sk Twitter Záverečné práce.sk
AKCIE !!! Zavrieť
Objednajte si podklady pre bakalársku alebo diplomovú prácu a získate prezentáciu k obhajobe v hodnote 100 € ZADARMO a vypracovanie otázok k štátniciam v hodnote 50 € ZADARMO.