Aktuality

Použijete v práci citáciu alebo parafrázu? Toto je ich rozdiel

28.03.2019 V každej záverečnej práci je dôležité vybrať nielen správne zdroje, ale aj to, ako ich uvediete. Hoci bakalárska práca môže obsahovať viac cudzieho textu ako diplomová, vždy musíte všetko správne ocitovať alebo parafrázovať. Ak si na to nedáte pozor, môžete si spôsobiť vážne problémy, pre ktoré vám prácu neschvália a vy tak školu nedokončíte.

Nezabúdajte na to, že každá citácia je úryvok textu, ktorý treba do práce vložiť v presnom znení tak, ako ho uviedol jeho autor. Každé jedno slovo, ktoré od niekoho preberiete musíte správne ocitovať a uviesť v zozname použitej literatúry. Takýto zdroj treba nielen očíslovať, ale aj zoradiť podľa abecedy.

Stačí zle uvedená veta a je problém
Keďže každý text je duševným vlastníctvom autora, môže sa vám stať, že ho pri nesprávnom ocitovaní vedome, či nevedome ukradnete. Problém môže potom nastať už pri odovzdávaní záverečnej práce, kedy vás dokonca môžu predviesť pred disciplinárnu komisiu. Takúto prácu nemáte možnosť obhájiť a uznaný dokonca môžete byť za plagiátora. Dajte si na to pozor, problémy kvôli citáciám sú zbytočným problémom každého študenta.

Kedy je lepšie používať parafrázu?
Tak ako sme hovorili v úvode, citácia a parafráza je rozdiel. Parafrázu je vhodné použiť pri krátkych a mnohopočetných textoch, kedy nechcete slová autora preberať od slova do slova, ale chcete ich upraviť podľa seba. Citácie sú zas vhodné pre dlhé texty uvedené v blokoch, kedy chcete doslova použiť výroky autorov alebo známych ľudí.

Hoci sa môže zdať, že správne uvádzanie citácií a parafráz nie je také dôležité, ste na omyle. Množstvo vyučujúcich si na tom zakladá a pri hodnotení záverečnej práce si vedia na tento faktor poriadne posvietiť. Nesprávne uvádzanie zdrojov nie je považované len za nekvalitu, ale aj neodbornosť a neochotu študenta naštudovať si potrebné informácie. Najlepším spôsobom, ako sa vyhnúť vedomému alebo nevedomému plagiátorstvu je hneď po napísaní textu uviesť jeho zdroj. V tomto prípade sa vám nemôže stať, že by ste sa k nemu nedostali alebo by ste ho už nedokázali nájsť.  /VP/

  
Späť na zoznam aktualít

Facebook stránka Záverečné práce.sk Google stránka Záverečné práce.sk Twitter Záverečné práce.sk
AKCIE !!! Zavrieť
Objednajte si podklady pre bakalársku alebo diplomovú prácu a získate prezentáciu k obhajobe v hodnote 100 € ZADARMO a vypracovanie oponentských otázok v hodnote 50 € ZADARMO.