Aktuality

Poznáte najlepšie univerzity v Európe? A sú medzi nimi aj slovenské?

28.12.2017 Ak ste čakali nejaké zásadné prekvapenie, tak asi budete sklamaní. Najlepšie univerzity v Európe sú už tradične tie z Anglicka. Na prvom mieste je slávna Oxfordská univerzita, hneď za ňou nemenej sláva Univerzita v Cambridge. Tretia najlepšia je tiež anglická univerzita, Imperial College z Londýna.

Vysoké školstvo vo Veľkej Británii je dlhodobo jedným z najlepších na svete. Za pár rokov uvidíme, či to Brexit zmení, alebo všetko ostane po starom. Doplníme ešte štvrté a piate miesto - Švajčiarsky federálny technologický inštitút (Swiss Federal Institute of Technology) v Zürichu, a University College v Londýne.

V celom rebríčku má Veľká Británia až 46 škôl, no veľmi dobre obstáli aj univerzity z Nemecka. Tých je na prestížnom zozname celkovo 36. Najlepšou nemeckou univerzitou je Mníchovská univerzita. Dobre obstálo aj Taliansko, ktoré má v rebríčku 19 univerzít. Naopak, na počet obyvateľov si dosť zle viedlo Španielsko, ktoré má v rebríčku iba 5 univerzít. A podľa čoho sa vlastne hodnotilo?

Napríklad podľa úrovne výučby, úrovne výskumu na univerzitách, podľa množstva citácií použitých vo výskume, ale aj podľa príjmov jednotlivých univerzít, a ich medzinárodnej povesti.

Asi nikoho pomerov znalého neprekvapí, že sa dobre dopadli aj univerzity z krajín, ktoré majú zhruba rovnaký (alebo trochu vyšší) počet obyvateľov ako Slovensko. Napríklad také Švédsko má v rebríčku 11 univerzít, a Fínsko 6. Podstatne horšie však obstáli univerzity z východnej Európy. Napríklad z obrovského Ruska je v rebríčku iba 5 univerzít, a z toho iba jedna, Lomonosovova univerzita v Moskve sa ocitla v prvej stovke.

Jediná škola v rebríčku z Českej republiky je pomerne prekvapujúco Vysoká škola banícka – Technická univerzita v Ostrave. Naši západní susedia však nemusia zúfať. V inom prestížnom zozname 200 najlepších univerzít v Európe majú hneď 3 školy. Slávnu Karlovu univerzitu, Masarykovu univerzitu v Brne, a České vysoké učení technické v Prahe. No a Slovensko? Bohužiaľ, žiadna naša univerzita sa prestížnom rebríčku nenachádza. No čo nie je tento rok, môže byť nasledujúci. Aj naše univerzity majú svoju kvalitu, ej keď medzi najlepšími v Európe zatiaľ nie sú. /JH/

  
Späť na zoznam aktualít

Facebook stránka Záverečné práce.sk Google stránka Záverečné práce.sk Twitter Záverečné práce.sk