Aktuality

Prehľad najžiadanejších vysokoškolských oborov na Slovensku.

24.10.2017 Vo všeobecnosti na Slovensku už pár rokov platí, že najlepšie uplatnenie nájdu na trhu práce u nás doma (ale aj v Českej republike, Poľsku, Rakúsku, či inde) absolventi informatiky. Tento obor patrí k top špičke medzi pracovnými ponukami, kraľuje ponukám práce na rôznych portáloch už niekoľko rokov.

Je však pravdou, že po absolventoch informatiky je oveľa väčší dopyt, aká je v súčasnosti reálna ponuka. Navyše po úspešných absolventoch informatiky veľmi rýchlo siahnu aj firmy zo zahraničia, najmä z Českej republiky. Centrum IT firiem u našich západných susedov je samozrejme v Prahe, a ešte v Brne.

Tam natrafíte na mladého slovenského íitečkára doslova na každom rohu.
Vyššie napísané potvrdzujú aj údaje z pracovných portálov, ktoré hovoria o tom, že CVčko absolventa informatiky si priemerne pozrie až 9 zamestnávateľov. Veľmi silný dopyt je v posledných rokoch tiež po absolventoch rôznych strojárskych a ekonomických odborov. Keď teda vyštudujete napríklad za strojného inžiniera, či za účtovníka, máte slušnú šancu nájsť si dobre platené zamestnanie.

Na Slovensku je zastúpených mnoho audítorských a účtovníckych firiem, o strojárskych a automobilových podnikoch ani nehovoriac. Príklad novej automobilky Jaguar, a ich hľadania vhodných pracovníkov hovorí asi za všetko.
Významný nárast záujmu v posledných rokoch zaznamenali aj absolventi štúdia medzinárodných vzťahov z Ekonomickej univerzity v Bratislave.

To hovorí o tom, že štúdium cudzích jazykov sa stále oplatí, zvlášť v kombinácii s ekonomickým vzdelaním. Slovensko (a hlavne Bratislava) je plné zahraničných firiem, kde vám cestu otvorí práve výborná znalosť angličtiny (nemčiny, čínštiny, atď.).

Paradoxne sa za informatikou, strojárstvom a ekonomikou ocitli na štvrtom mieste toľko v posledných rokoch podceňované spoločenské vedy. Na tie sa v minulosti zniesla silná vlna kritiky v zmysle, že ich absolventi sa nevedia uplatniť na trhu práce. Pritom údaje z pracovných portálov tvrdia za posledné roky presný opak. /JH/

  
Späť na zoznam aktualít

Facebook stránka Záverečné práce.sk Google stránka Záverečné práce.sk Twitter Záverečné práce.sk
AKCIE !!! Zavrieť
Objednajte si podklady pre bakalársku alebo diplomovú prácu a získate prezentáciu k obhajobe v hodnote 100 € ZADARMO a vypracovanie oponentských otázok v hodnote 50 € ZADARMO.