Aktuality

Prvý krát na výške. Čo vás čaká a neminie. Časť I.

26.09.2017 Zásadnou zmenou pre veľkú väčšinu bývalých stredoškolákov je to, že prvý krát v živote študujú mimo svojho domova. Predsa len na strednú školu chodili prevažne niekde v blízkom okolí, aj keď samozrejme existujú aj výnimky. No pre prevažnú časť je to prvá skúsenosť s bývaním na internáte, alebo na priváte.

Hlavná zmena sa týka toho, že ste zrazu panie a páni svojho času, a svojich aktivít. Na druhej strane vám nikto nebude chystať raňajky a desiate, nikto vám nevyperie a nevyžehlí, nikto za vás nepoprace izbu.
 Pokiaľ vás samozrejme doma nenabalia na celý týždeň. Ale bývanie na vysokoškolskom internáte, či priváte, by väčšinu študentov malo naučiť samostatnosti, a zodpovednému konaniu. Ibaže by to bolo presne naopak.

Väčšina študentov (ak na to majú nárok) využije možnosť bývať na vysokoškolských internátoch. Tí, čo majú viac peňazí, môžu premýšľať nad privátom. Tak či tak, je to pre mnohých nový štýl života, ale netreba z toho robiť extra vedu. Ak si zachováte zdravý rozum tak prvé dlhšie bývanie mimo domu v pohode zvládnete za pár týždňov, stačí sa len trochu prispôsobiť.

Oveľa náročnejšie môže byť prejsť na iný systém učenia. Pretože medzi strednou a vysokou školou je podstatný rozdiel. Vo väčšine prípadov vysokoškolskí učitelia viac menej rátajú s tým, že ste dospelí ľudia, a na vysokú školu ste sa vybrali študovať z vlastnej vôle. Doteraz vás na strednej brali ako väčšie deti, nútili vás učiť sa... Na vysokej škole je to v podstate na vás, učiť sa musíte prinútiť sami.

Druhá vec je vedieť sa zorientovať v rôznych školských akademických informačných systémoch, ktoré sa od školy ku škole líšia. Tie musíte zvládnuť, lebo cez ne zistíte všetky podstatné informácie o štúdiu, skúškach, otázkach na skúšky, sylaboch, atď. Určite preto hneď na začiatku nestraťte svoje prístupové údaje do systému.

Dôležité je tiež počúvať vašich pedagógov na úvodných seminároch, a prednáškach na vysokej škole. Dozviete sa veľa dôležitého, čo vám môžu potvrdiť viacerí starší študenti. Napríklad takí, ktorí nepočúvali, a potom niektoré veci zistili až keď bolo neskoro. Ďalšie dobré rady vám prinesieme v našom nasledujúcom článku.  /JH/
          

  
Späť na zoznam aktualít

Facebook stránka Záverečné práce.sk Google stránka Záverečné práce.sk Twitter Záverečné práce.sk
AKCIE !!! Zavrieť
Objednajte si podklady pre bakalársku alebo diplomovú prácu a získate prezentáciu k obhajobe v hodnote 100 € ZADARMO a vypracovanie oponentských otázok v hodnote 50 € ZADARMO.