Aktuality

Štúdium na vysokej škole nie je ani zďaleka zadarmo. Koľko vás to mesačne vyjde?

14.03.2019 Áno, je pravda, že na jednej strane je štúdium na vysokej škole v našej krajine zadarmo, no v skutočnosti to nie je úplne tak. O tom, že vyštudovanie školy na Slovensku niečo stojí vedia nielen rodičia, ale aj samotní študenti, ktorí mesačne minú stovky eur. Ak ste si mysleli, že na základnej alebo strednej škole vás stoja pomôcky a rôzne iné veci veľa peňazí, na vysokej škole je situácia ešte horšia. Veľkú výhodu majú študenti, ktorí nemusia za vysokou školou dochádzať  a teda aj počas ďalších piatich rokov žijú v jednej domácnosti s rodičmi. Títo ľudia ušetria financie na bývanie, stravovanie a častokrát aj na cestovanie. Nie všetci však majú to šťastie, že majú vysnívajú vysokú školu vo svojom meste a preto si musia na štúdium pripraviť balík peňazí.

Náklady na bývanie - financie, ktoré je potrebné vynaložiť na bývanie pre študenta sa pohybujú vo veľkom intervale. Kým v niektorých mestách sa dokážete na internáte ubytovať za 40 eur, lepšie izby vás vyjdú 70 eur, vo väčších mestách aj 100 eur mesačne. Ak vás internát neláka, ubytovať sa môžete aj na priváte, kde vás miesto vyjde okolo 150 eur, izba raz toľko. V prípade, že chcete mať k dispozícii celý menší byt, prichystajte si niekoľko stoviek eur mesačne. Všetko záleží od toho, aké sú vaše finančné možnosti, predstavy o súkromí a koľko ste ochotní investovať.
Strava - strava je taktiež niečo, o čom sa môžeme baviť vo veľkom finančnom rozmedzí. Keď však predpokladáme, že sa študent nebude stravovať v drahých reštauráciách a nejde žiť ani na polotovaroch, ako sú instantné polievky, mesačne ho to vyjde na desiatky eur. Ak k tomu prirátame občasné nákupy na raňajky alebo návštevu jedálne, kde dostane plnohodnotný obed, suma za stravu sa bude pohybovať okolo 200 eur mesačne. Ak je študent zvyknutý variť si, môže to byť aj o polovicu menej.

Cestovanie – študenti majú momentálne pri cestovaní vlakom výhodu, pretože ich majú zadarmo a teda na ne nič neminú. Nie každý však má možnosť cestovať do školy vlakom, niektorí musia cestovať autom, električkou alebo autobusom. V tomto prípade vás vyjde cesta mesačne okolo 50 -100 eur, všetko závisí od vzdialenosti a pravidelnosti cesty.

Iné výdavky – zaradiť sem môžeme lieky, oblečenie, alkohol, školské potreby a ostatné veci, ktoré nie sú o nič lacnejšie. Na tieto nepravidelné výdavky by mal mať každý študent vyčlenených aspoň 100 eur mesačne, nakoľko sa im nijako nevyhne.
Keď to všetko zhrnieme zistíme, že mesačne stojí návšteva vysokej školy priemerného študenta niekoľko stoviek eur. Všetko samozrejme závisí od jeho požadovaného komfortu a potrieb, ktoré vyžaduje. Školstvo na Slovensku teda vôbec nie je zadarmo, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať.  /VP/

  
Späť na zoznam aktualít

Facebook stránka Záverečné práce.sk Google stránka Záverečné práce.sk Twitter Záverečné práce.sk
AKCIE !!! Zavrieť
Objednajte si podklady pre bakalársku alebo diplomovú prácu a získate prezentáciu k obhajobe v hodnote 100 € ZADARMO a vypracovanie oponentských otázok v hodnote 50 € ZADARMO.