Aktuality

Študujete a myslí vám to? Skúste rozbehnúť vlastný start-up.

25.11.2017 Dôvodov, prečo by ste mali začať rozmýšľať na podnikaním už počas štúdia je hneď niekoľko, a sú dostatočne dobré. Napríklad to, že študujete na vysokej škole. Okolo vás je obrovské množstvo možností. Ak napríklad študujete nejaký IT odbor, tak celkom logicky okolo vás bude veľký počet IT odborníkov. Nie všetci profesori majú 80 a viac rokov, na školách dnes učí kvantum mladých šikovných asistentov.

A práve počas štúdia z nich môžete ťahať informácie v podstate zadarmo. Po škole už pravdepodobne za každú dobrú radu zaplatíte ako každý iný podnikateľ. No študenti majú kladenie otázok tak v popise práce.

Druhou skvelou vecou je, že okolo vás bude pravdepodobne veľa mladých šikovných študentov, niektorí z nich budú dokonca vaši priatelia. Ak  máte nejaký dobrý počiatočný nápad, kde lepšie by ste ho mohli rozvinúť, ak nie medzi svojimi kolegami študentmi na vysokej škole?

Majte na pamäti fakt, že väčšina skvelých nápadov, z ktorých sa neskôr stali megaúspešné projekty vznikli ako produkt spolupráce viacerých, nie ako sólo projekty jednotlivcov. Dnes už legendárne firmy ako Apple, Microsoft, alebo z tých mladších ako napríklad Google, či Facebook boli v začiatkoch produkty skupiny nadšencov. Bill Gates, Steve Jobs, či Mark Zuckerberg nezačínali sami, práve naopak.

Preto ak máte dobrý nápad, skúste pomaly rozhodiť siete medzi svojimi kolegami študentmi. Možno práve medzi vašimi spolužiakmi budú vaši prvé klienti. Možno nájdete nadšených spolupracovníkov, možno sa vaša idea cez spolužiakov dostane k niekomu, kto vám bude chcieť pomôcť, alebo s vami rovno podnikať.

Ak však budete ticho, tak sa nič z toho pravdepodobne nestane. Ako hovorí jedno staré slovenské príslovie: nemému dieťaťu ani vlastná mať nerozumie. A ak vám nápad zo založením vlastného start-upu nevyjde, netreba hneď hádzať flintu do žita. Už samotná skúsenosť s niečím takým je pre váš ďalší vývoj na nezaplatenie. Šťastie praje odvážnym a pripraveným, tak prečo to neskúsiť? /JH/

  
Späť na zoznam aktualít

Facebook stránka Záverečné práce.sk Google stránka Záverečné práce.sk Twitter Záverečné práce.sk