Aktuality

Viete, aké sú povinnosti každého absolventa štúdia?

21.02.2019  Po  ukončení vysokej školy prichádza nielen oslava a užívanie si posledného leta, ale aj množstvo povinností, na ktoré mnohí absolventi zabúdajú. Hoci sladké študentské obdobie skončilo a vy ste z neho ešte nevytriezveli, pozor by ste si mali dať na určité veci, ktoré od vás vyžadujú úrady a inštitúcie. Pozrite sa, na čo by ste v žiadnom prípade nemali zabudnúť.

Zdravotná poisťovňa - táto inštitúcia je povinnou pre každého človeka v danej republike. V prípade, že sa hneď nezamestnáte, nemáte založenú živnosť alebo inú formu práce, musíte si začať ihneď po ukončení školy platiť zdravotné poistenie sami. Ak ste zamestnancom, platby za vás odvádza zamestnávateľ, v prípade živnostenského oprávnenia tak robíte vy podľa toho, aká je minimálna sadzba pre daný rok. V žiadnom prípade však na túto povinnosť nezabúdajte, môže vás nepríjemne prekvapiť nedoplatok alebo neochota ošetrenia v zdravotných zariadeniach.

Sociálna poisťovňa - zaujímať sa po ukončení štúdia musíte aj o sociálnu poisťovňu. Ak ste zamestnanec alebo vedený ako absolvent na úrade práce, povinnosť platiť vám odpadá a robí to za vás zamestnávateľ alebo štát. V prípade, že ste živnostník ste počas prvého roku od platenia oslobodený, no ak potom dosiahnete určitý príjem , podľa neho vám sociálna poisťovňa vypočíta preddavky, ktoré budete musieť platiť.

Úrad práce - ak ste ukončili školu a nemáte k dispozícii žiadne zamestnanie a ani podnikať neplánujete, choďte čo najskôr na úrad práce. Dňom, kedy ste absolvovali štátnu skúšku vám skončili všetky študentské výhody a od nasledujúceho dňa ste povinný platiť si spomínané zdravotné a aj sociálne poistenie. V prípade, že nenastúpite do práce a ani na úrad práce stávate sa neplatičom, čo nie je dobré riešenie.

Pokračujete v živnosti? – ak ste sa rozhodli, že si už počas štúdia založíte živnosť, žiadne veľké zmeny ukončením školy na vás nečakajú. Pokračovať budete v tom, na čo ste zvyknutí a preto nemusíte absolvovať návštevu spomínaných inštitúcií. Dôjsť môže len k menším zmenám z dôvodu zvýšenia príjmu a podobne. /VP/

  
Späť na zoznam aktualít

Facebook stránka Záverečné práce.sk Google stránka Záverečné práce.sk Twitter Záverečné práce.sk
AKCIE !!! Zavrieť
Objednajte si podklady pre bakalársku alebo diplomovú prácu a získate prezentáciu k obhajobe v hodnote 100 € ZADARMO a vypracovanie oponentských otázok v hodnote 50 € ZADARMO.