Aktuality

Viete ako si čo najlepšie zapamätať učivo do školy? Časť I.

23.04.2018 Asi najjednoduchší spôsob ako si čo najlepšie zapamätať to, čo sa naučíte je ten že si to celé na záver zrekapitulujete. Najlepšie niekedy večer, ale nie úplne pred spaním. To už je mozog unavený natoľko, že nešliape naplno. Jednoducho si večer skúste prejsť všetko, čo ste v ten deň prebrali v škole, na seminároch, či na prednáškach.

Čo možno najrýchlejšie zopakovanie učiva je najefektívnejší spôsob ako si vedomosti udržať v aktívnej pamäti. Medzi vedcami panuje zhoda v tom, že najlepšie si veci zapamätáte tak, že si ich zopakujete čo najskôr. Človek totiž najviac zabúda informácie v podstate hneď potom, čo sa ich dozvedel. Preto je opakovanie ešte v ten deň ideálny spôsob, ako učivo nezabudnúť.
Už sa asi v niektorých článkoch opakujeme.

Ale učenie niečoho len tak od slova do slova, bez toho aby ste pochopili podstatu veľmi nepomáha. Učivo sa preto snažte pochopiť aj obsahovo, nie len sa ho nadrviť naspamäť. To čomu rozumiete sa logicky viete aj lepšie naučiť. Je pravda, že paragraf zákona si logicky neviete odvodiť, podobne ani dátum historickej udalosti. Tu pomôže iba dobrá pamäť. Ale pri matematike, či fyzike je to iné, práve pri prírodných vedách je pochopenie logickej podstaty učiva kľúčové.

Ideálne je ak sa viete naučiť celú požadovanú látku naraz. No ak s tým máte problém nevadí. V takom prípade si treba učivo rozdeliť na menšie časti, a učiť sa jednu po druhej. Napríklad ak sa máte naspamäť naučiť nejaký text, tak si ho rozdeľte na menšie časti tak, aby ste v tom videli nejakú vnútornú logiku (stačí ak ju uvidíte vy, na iných v tomto prípade kašlite). Takto sa s tým popasujete jednoduchšie.

K učivu si môžete vymyslieť nejaké pomôcky, ktoré budú slúžiť iba vám, respektíve vašej pamäti. Je to jedno čo to bude, stačí aby vám to pripomenulo učivo. Môže to byť nejaký zážitok z minulosti, slovo čo znie podobne ako to čo sa učíte, alebo nejaký vymyslený príbeh, ktorý vám učivo pripomenie. Tých spôsobov ako si to viete pripomenúť je viac ako dosť, a limituje vás iba vaša vlastná predstavivosť. Ďalšie dobré rady ako si zapamätať učivo vám prinesieme v nasledujúcom článku. /JH/

  
Späť na zoznam aktualít

Facebook stránka Záverečné práce.sk Google stránka Záverečné práce.sk Twitter Záverečné práce.sk
AKCIE !!! Zavrieť
Objednajte si podklady pre bakalársku alebo diplomovú prácu a získate prezentáciu k obhajobe v hodnote 100 € ZADARMO a vypracovanie otázok k štátniciam v hodnote 50 € ZADARMO.