Ako zatočiť s únavou pri štúdiu? časť II.

07.02.2017 Ak vás večer nad skriptami doslova láme od únavy tak asi najlepšie urobíte ak ich zavriete a pôjdete si ľahnúť. Vaše telo spánok potrebuje aby bolo oddýchnuté a mohlo podávať optimálne výkony. Spánkový deficit sa pri učení skôr či neskôr prejaví. Potrebujete zdravých sedem hodín spánku aby ste boli fit a váš mozog podával výkon aký si želáte.

Prinúťte sa k pohybu. Nikto od vás nechce aby ste zabehli rovno maratón, no polhodinová prechádzka vás určite osvieži. Telo sa okysličí a rozhýbe čo vám pomôže s únavou bojovať. Aktívny šport aspoň raz – dvakrát týždenne je tiež výborná vec, podobne ako ranná rozcvička. Prípadne ak ste naozaj zaneprázdnení tak si aspoň poriadne vyvetrajte kuticu, čerstvý vzduch vášmu mozgu určite pomôže.

Aj keď nasledujúca rada bude znieť možno až absurdne, tak si skúste už na začiatku procesu učenia stanoviť reálne. Napríklad denné ciele už od prvého dňa učenia (množstvo učiva) a neodkladajte učenie na neskôr. Čas je komodita, ktorá je zvlášť pri učení veľmi cenná lebo ho je iba obmedzené množstvo. Pri rovnomerne rozloženom množstve učenia je to jednoduchšie ako keď postupne pridávate, a na konci sa učíte 16 hodín denne.

Efektivita tohto modelu ja veľmi sporná, a pocit únavy a vyčerpanosti nesmierny. A ak na vás nič z toho čo sme vám poradili nezaberá a ste stále unavení, tak si jednoducho dajte od učenia aspoň na deň pauzu a urobte si malé osobné voľno. Pravdepodobne vaše telo požaduje aspoň malý reštart a pocit únavy je toho jasným signálom.

Nechajte učenie aspoň na chvíľu tak (ak teda môžete a nehoria vám termíny) a dajte vášmu telu to čo potrebuje. Inak vám to dá poriadne pocítiť v podobe zníženého výkonu presne vtedy keď sa to bude najmenej hodiť – napríklad pri učení. /JH/


Zoznam článkov

< 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 >