Kofeín náš každodenný,pomôž nám pri skúške

16.05.2017 Čo sa Vám vybaví ako prvé keď počujete slovo kofeín? Väčšina z Vás študentov si pod týmto slovkom automaticky predstaví horúcu šálky voňavej kávy, bez ktorej si zrejme nevie predstaviť študijný deň nejeden študent. NO, ale Kofeín je energia, ktorá sa nevyskytuje iba v káve.

Kofeín bol konzumovaný už dobe kamennej, kedy ľudia už v dávnych dobách objavili, že žuvanie semien, kôry a listov rôznych rastlín im privodí dobrú náladu, chuť a silu pracovať. O veľa rokov neskôr sa prišlo na to, že účinok kofeínu rastie, ak sa táto rastlinka zaleje horúcou vodou. O tento objav sa zrejme zaslúžil v 9. storočí pastor Khaldi, ktorý spozoroval, že jeho ovečky po zjedení neznámej rastliny sú čulé a vitálne, následné účinky testoval sám na sebe a to zjedením niekoľkých bobúľ.

Kofeín do nášho organizmu dostávame najčastejšie orálne – pitím čaju, kávy, colových nápojov a podobne. Vstrebávame ho zo žalúdka a z tenkého čreva. V prípade kávy sa do nášho organizmu dostáva kofeín do 15 minút a opúšťa naše telo po 5-6 hodinách ale definitívne až po 24 hodinách. Kofeín sám o sebe patrí medzi absolútne bezpečné a tiež najdôkladnejšie skúmavé potravinové zložky na svete, pričom limit príjmu kofeínu na Slovensku v nealkoholických nápojov je stanovený na 150mg/l a 350mg/l v energetických nápojoch.

Ako sme písali vyššie, kofeín obsahujú i iné potraviny, napríklad mliečna čokoláda 1-6 mg, kakaový nápoj 3-32 mg, ľadový čaj 12-15 mg, kolový nápoj asi 24 mg a uvarený čaj obvykle 40 mg. Smrteľná dávka kofeínu sa rovná cca tisícke šálok kávy. Kofeín sám o sebe neslúži na podporu pamäte, je to však veľmi vhodný stimulans pre zlepšenie pozornosti a výdrže pri učení. Po užití kofeínu podávate vyšší intelektuálny výkon, máte dlhšiu výdrž a zvýšený výkon pri mnohých telesných činnostiach, tiež nálada býva lepšia a aj reakčná rýchlosť vyššia, vrátane vizuálnej a sluchovej bdelosti.

Kofeín patrí ale k návykovým látkam, spolu s alkoholom a fajčením sa zaraďuje do trojlístka škodlivín, no neradí sa ku drogám, skôr naopak, kofeín je súčasťou niektorých liekov proti bolesti. K ďalším jeho žiadúcim účinkom patrí dočasné zvýšenie metabolizmu a odbúravanie tukov. Okrem žiaducich účinkov, má ale aj nežiadúce účinky, ako to, že oslabuje kosti a spôsobuje osteoporózu, zvyšuje krvný tlak a niektoré štúdie upozorňujú na fakt, že spôsobuje rakovinu a cukrovku.

Takže netreba sa báť kofeínu a určite sa nevzdávajte svojich kávových chvíľok, čokolád a iných pomôcok, pretože ako čítate, budete bdelejší a výkonnejší, keď sa budete snažiť niečo naučiť . /ZK/


Zoznam článkov

< 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 >