Aj vy ešte stále žijete u rodičov a je vám tam dobre?

14.02.2021 Podľa údajov z Eurostatu býva na Slovensku viac ako 55 % mladých dospelých vo veku medzi 25 - 34 rokov stále so svojimi rodičmi. Zaraďujeme sa tak v rámci Európy ku krajinám, kde sa odchádza z domu najneskôr, spolu s Bulharskom, Maltou a Gréckom. Priemerný vek, kedy sa Slovák odsťahuje z domu je u mužov 32 rokov a u žien 29 rokov. Na opačnom konci rebríčka sú mladí zo Švédska a Dánska, ktorí odchádzajú z domu, keď majú 21 rokov.

Čo je dôvodom toho, že sa tak dlho držíme v mama hoteli? Prvoradým dôvodom sú zrejme peniaze. Ak mladý človek študuje, je pre neho náročné financovať si aj podnájom a nie každý má chuť bývať v prenajatom byte s niekým cudzím, či tak trocha neporiadnym. Niektorí si popri náročnejšom štúdiu nestíhajú nájsť poriadne platenú prácu a tak, ak sa to dá, uprednostnia svoju detskú izbu, ktorá je ešte stále zdarma a s teplou večerou každý deň. Zároveň je to však bez chodbovíc a s rôznymi povinnosťami, ktoré musí človek doma plniť a rečami, ktoré musí počúvať, aj keď nemá náladu. Je to vždy niečo za niečo. Zároveň sa stále zvyšuje vek vstupu do manželstva a vek pri narodení prvého dieťaťa, takže mladý človek, pokiaľ má doma normálne podmienky a atmosféru, nie je veľmi motivovaný sa osamostatniť. Podpora zo strany štátu u nás nie je veľmi vysoká a tak mladí zostávajú doma a rodičia dúfajú, že si za tie roky u nich aspoň niečo na svoj prvý byt našetria. Podmienky na učenie sa  a sústredenie sa na písanie záverečných prác do školy sú doma často lepšie než v podnájme s partiou žúrujúcich kamarátov.

Častejšie sa z domu sťahujú ľudia, ktorí popri škole už pracujú, ich rodičia bývajú v malom byte alebo majú viacero súrodencov. Niekomu sa však od rodičov nechce, dokonca si tam v tridsiatke nasťahuje aj svojho partnera a zostane doma. Veľkým mínusom spoločného bývania s rodičmi je však strata súkromia, kedy je človek pod dozorom a kontrolou, kedy sa v noci vrátil a v akom stave, čo sa mu v podnájme nestane. Je však na každom z nás, čo preferuje a akú cenu je ochotný a schopný zaplatiť za svoje osamostatnenie.  /JJ/


Zoznam článkov

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 >