Máte pred skúškami stres? Takto ho znížite

17.01.2021 Skúšky na vysokej škole sú často dôvodom na poriadnu dávku stresu a žalúdočných problémov. Pre niekoho ide doslova o nočnú moru a to najmä vtedy, keď na prípravu nemal  dostatok času. Možností, ako znížiť stres je niekoľko, no nie každý ich využíva. Najlepšie, ako sa ho zbaviť, je vymedziť si dostatok času na prípravu a precvičovanie.

To dosiahnete vytvorením dokonalého študijného prostredia, kde vás nebude nikto rušiť a budete sa môcť naplno sústrediť na učivo. Veľmi zavážiť vie aj čas, kedy sa rozhodnete štúdiu venovať, pričom sa odporúča robiť tak v skorších hodinách. Ak vás bude neustále niečo okolo rozrušovať, ako napríklad televízia alebo telefón, rušivé prvky úplne odstráňte. Odporúčame využívať čo najviac denné svetlo, ktoré podporuje myslenie a preto je výborným riešením učenie v prírode. Rovnako si stanovte časový harmonogram, ktorý je veľkým pomocníkom hlavne pre študentov rodičov, alebo pracujúcich.

Výborným pomocníkom nielen pri učení, ale pred samotným absolvovaním testu, sú relaxačné techniky. Na každého zaberá niečo úplne iné a preto je dobré prispôsobiť to vašej osobe. Jednou z týchto techník je hlboké dýchanie, kedy budete cítiť, ako vám z tela odídu stresujúce látky. Pozitívne účinky na telo a myseľ prinášajú aj prechádzky a to najmä pred samotným absolvovaním skúšky. Ak sa jedná napríklad o štátnice alebo dôležitú semestrálnu skúšku, venujte prechádzkam aj niekoľko desiatok minút. Pomáha aj komunikácia s rodinou, priateľmi, či známymi. Či si vyberiete možnosť zatelefonovania alebo priamej komunikácie so spolužiakmi, je na vás. Robte hlavne to, čo je vám príjemné a vďaka čomu prídete na úplne iné myšlienky. /VP/


Zoznam článkov

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 >