Psychické problémy u vysokoškolákov

01.02.2020 Podľa slovenského výskumu psychológov z roku 2018 až každý piaty študent vysokej školy trpí určitými príznakmi typickými pre depresiu. Môže to súvisieť s problémami v škole, vo vzťahoch, ale tiež s ťažkosťami v domácom prostredí. Študenti mali často skleslú náladu, netešili sa zo života, mali problémy so spánkom, oslabenú vôľu, pocity zlyhania, cítili sa vyhorení, mali pocity beznádeje a u mnohých sa vyskytli aj samovražedné myšlienky. Okrem depresie sa u študentov často vyskytli aj úzkostné poruchy, kedy mali obavy z budúcnosti, aj v bežných situáciách prežívali nadmerný strach, nervozitu a stres. Tiež často prežívali pocit osamelosti, napriek tomu, že celé dni trávili medzi spolužiakmi v škole alebo na internáte. Pociťovali, že nemajú naozajstných priateľov, na ktorých by sa mohli spoľahnúť a zdôveriť sa im, svoje kontakty vnímali ako povrchné.

Ak zažívate podobné pocity, ktoré pretrvávajú dlhodobo a ovplyvňujú váš školský výkon, nedokážete sa sústrediť či pripravovať do školy, nečakajte príliš dlho a vyhľadajte odbornú pomoc. Na internete si môžete vyhľadať kontakty na linky dôvery, ale ak preferujete online kontakt, existujú aj internetové psychologické poradne (napr.IPečko), ktoré sú zdarma a anonymné, nikto nebude skúmať, kto ste, ako sa voláte či kam chodíte do školy. Môžete komunikovať na chate, mailom alebo telefonicky a odborníci sú vám nonstop k dispozícii.

Obdobie začínajúcej dospelosti a náročnosť štúdia na mnohých vysokých školách je rizikovým obdobím pre vznik duševných porúch či myšlienok na samovraždu. Ak problémy podchytíte dostatočne skoro, je veľká šanca vrátiť sa do normálneho života a dokončiť štúdium. Vyhľadajte odborníkov na duševné zdravie, môžete sa zdôveriť úplne anonymne so všetkým, čo vás trápi, či už sú to rodinné starosti alebo škola a určite spolu nájdete riešenie ako ďalej. Ak kvôli problémom nestihnete vypracovať školské práce, aj v tomto prípade je tu pre vás dostupná pomoc našich odborníkov. /JJ/


Zoznam článkov

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 >