Vysoká škola je aj pre rodičov. Ako to zvládnuť?

02.12.2020 Vysoká škola nie je len pre mladých a bezdetných, ale pre hocikoho, kto má záujem zvýšiť svoje vzdelanie. Inštitút pre výskum ženskej politiky zisťoval, koľko rodičov je zároveň aj študentmi vysokej školy. Zistilo sa, že viac, ako jedna pätina zo všetkých študentov, sú zároveň aj rodičmi, ktorí sa rozhodli zvládnuť vysokú školu počas rodičovstva. Návrat do školy v takomto životnom štádiu nie je jednoduchý a vyžaduje si maximálnu podporu celého okolia. Len vďaka udržaniu rovnováhy medzi školou, rodinou a často aj prácou, to dokážu ľudia naozaj zvládnuť.

Základom úspechu a zotrvania v tomto neľahkom boji, je aj dodržanie základných zásad. Jednou z nich je odpovedanie si na otázku, prečo ste sa vlastne do školy vrátili a čo od toho očakávate. Či už ide o kariérny postup, dobrý pocit alebo uznanie okolia, je dobré myslieť na váš cieľ a očakávania každý deň. Nepriateľom študentov a rodičov zároveň, je hlavne čas. Na to, aby sa dalo všetko skombinovať, je potrebná podpora rodiny, blízkych a známych, ktorí vám napríklad postrážia deti, navaria alebo urobia nákup, kým vy budete študovať. Nehanbite sa za to, každý raz potrebuje pomoc a táto vaša je len dočasná. Rovnako, je dôležité udržať si rovnováhu medzi všetkými článkami. Áno, štúdium je dôležité, no treba si uvedomiť, že aj vaše dieťa vás potrebuje. Preto si dôkladne vyhraďte čas nielen na školu, ale aj dieťa, prácu a iné povinnosti tak, aby ste všetko stíhali a nedospeli do stavu vyhorenia.

V neposlednom rade, je rozhodujúcim faktorom pri návrate rodičov do školy, finančné hľadisko. Keďže vysoká škola už pre nich väčšinou nie je zadarmo, využite všetky dostupné formy finančnej podpory. Môžu to byť napríklad štipendiá alebo granty. Vo svete využíva túto pomoc až 86% študentov vysokých škôl, tak prečo by ste medzi nich nepatrili aj vy? /VP/


Zoznam článkov

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 >