Online štúdium: Ako sa cítiť čo najpohodlnejšie?

30.10.2020 Práca z domu a online štúdium, nie je v súčasnej dobe niečím výnimočným, no pre niekoho táto aktivita po dlhšej dobe nie je vôbec príjemná. Na to, aby sme sa cítili pohodlne a dobre, vplýva niekoľko faktorov a to aj environmentálnych, ktoré môžu mať negatívne dopady nielen na fyzické, ale aj duševné zdravie. V niektorých prípadoch môžete mať pocit, že ste prepracovaný, čo zistíte podľa viacerých znakov.  

Prvým z faktorov, ako sa cítiť pri online štúdiu pohodlne, je samotné osvetlenie miestnosti. Najlepšie sa človek cíti pri prirodzenom svetle, no najmä v zime ho je veľmi málo, preto si ho užime do sýtosti. Ak počas sychravého počasia potrebujete dobiť energiu, jednoducho presvetlite miestnosť prirodzeným svetlom čo najviac, ako sa len dá. Zvýšite si tak hladinu vitamínu D a tým pádom sa budete cítiť energickejší a šťastnejší. Šetriť budete aj oči a vyhnete sa bolestiam hlavy, ktoré sú dôsledkom nadmerného využívania umelého svetla. Rovnako, ako svetlo, je dôležitá aj kvalita ovzdušia. Odporúča sa miestnosť, v ktorej sedíte niekoľko hodín pravidelne vetrať, aby sa predišlo únave, bolestiam hlavy, ochoreniam dýchacích ciest a iným zdravotným problémom. Kvalita vzduchu sa dá zlepšiť aj prítomnosťou rôznych rastlín, alebo zakúpením čističa vzduchu. 

Nebezpečenstvo pre zdravie predstavuje aj obrazovka počítača, mobilu, či tabletu, cez ktorý pracujeme alebo sa vzdelávame. Tie sú zdrojom modrého svetla, ktoré dokáže poškodiť oči. Snažte sa vypnúť tieto prístroje niekoľko hodín pre spánkom, aby to nenarušilo váš rytmus a zaspávanie. Rovnako, tak upravte jas obrazovky a modré svetlo, čím obmedzíte jej škodlivé účinky. Na produktivitu človeka má vplyv aj teplota domácnosti, ktorá má podľa štúdií najväčší vplyv na výkon. V praxi platí, že čím chladnejšie prostredie máte doma, tým horšie sa vám bude pracovať. Vždy si preto teplotu prispôsobte tak, aby ste sa cítili čo najpohodlnejšie. V neposlednom rade, vie online štúdium spríjemniť aj pracovné prostredie. Tipom, ako ho dosiahnuť, je správne nastavenie monitoru počítača, stoličky, opierky a doladenie okolia. /VP/


Zoznam článkov

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 >