Bezpečné heslo – ako na to?

25.02.2021 Aj keď sa študenti pohybujú v online priestore od útleho detstva, stále mnohí podceňujú kybernetickú bezpečnosť a používajú to isté heslo na prihlásenie do mailu, na Facebook, na pracovný portál, kde si hľadajú brigádu, aj do internetbankingu. A niektorí to ešte vyšperkujú tým, že ho majú pre istotu napísané na papieriku v peňaženke alebo v zošite. Veríme, že vy nie ste tento prípad. Avšak nezaškodí zopakovať si zopár tipov, ako sa správať čo najbezpečnejšie voči svojim privátnym dátam. Na vysokej škole sa stretnete s rôznymi nepríjemnosťami, nepridávajte si k nim aj ukradnuté súkromie či peniaze z bankového účtu.

·       Čím zložitejšie, tým lepšie. Nedávajte si ako heslá svoje meno, meno svojho priateľa, meno svojho psa, aj keď k tomu pridáte ešte  číselný rad 1234 alebo rok svojho narodenia, stále je to veľmi slabé heslo a pre páchateľov, ktorí sa chcú dostať do vášho účtu, úplná banalita.

·       Bezpečné heslo vyzerá skôr ako reťazec náhodných znakov. Nepoužívajte len písmená a čísla. Nezoskupujte čísla na začiatok alebo na koniec hesla.

·       Čím dlhšie, tým lepšie. Snažte sa dať si heslo čo najdlhšie, môže to byť aj celá veta, ktorú si ľahko zapamätáte, minimum by malo byť 8 znakov.

·       Čím viac menené, tým lepšie. Heslá je potrebné pravidelne meniť. Ideálne raz za štvrťrok, ale pokojne môžete aj každý mesiac.

·       Neukladajte si heslá v prehliadači. Táto taktika sa vám môže vypomstiť, aj keď je pohodlná.

No ale kto si to má všetko pamätať? Dnes potrebujete heslo do každej aplikácie, do každého e-shopu, kam sa zaregistrujete a už sa vám zdá, že vám z toľkých hesiel exploduje hlava. Existujú na to programy - tzv. správcovia hesiel, skúste pohľadať na webe, či by vám niektorý z nich vyhovoval.

Už nejeden vzťah skončil na tom, že sa niektorý z partnerov nabúral druhému do pošty či na sociálnu sieť, radšej nepokúšajte slabým heslom osud. Ochrana digitálnych dát je v dnešnej dobe alfou a omegou, nepodceňujte preto kvalitu svojich hesiel. Ak neviete nič vymyslieť, poraďte sa s kamarátom IT-čkárom, ako si heslá vymýšľa on. Bude to určite inšpirujúca debata. /JJ/


Zoznam článkov

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 >