Dobrá téma záverečnej práce – polovica úspechu

02.03.2021 Písanie záverečnej práce – diplomovky či bakalárky – nemusí byť nočnou morou. Prvým predpokladom úspešného dokončenia je to, ak si vyberiete dobrú tému práce. Čo si však pod tým predstaviť?

·       Téma práce by mala súvisieť s vašim študijným odborom.

·       Téma práce by vás mala aspoň trocha baviť. Zamyslite sa nad tým, ktorý predmet vás počas štúdia najviac zaujal, kedy ste sa na hodinách nenudili.

·       Ďalším dôležitým aspektom je školiteľ. S kým by sa vám dobre spolupracovalo? Koho si študenti pochvaľujú? Kto študentom pomáha a usmerní ich pri písaní? Ak píšete prácu pod vedením niekoho normálneho a nápomocného, je to naozaj výhra.

·       Téma by mala mať nejaký prínos a byť aj niečím originálna. Ak píšete niečo, čo už písalo tisíc študentov pred vami, je veľká pravdepodobnosť, že budete mať vyššiu zhodu v CRZP, pretože budete čerpať z podobných zdrojov. Skúste sa zamerať na nejaké novinky v odbore, niečo, čo sa rozvíja, o čom sa diskutuje.

·       Ak si vyberiete nejakú tému, zamyslite sa aj nad cieľom práce. Bude ho tam treba definovať. Na začiatok si môžete rozmyslieť aj 2-3 témy a ísť sa poradiť s vybraným školiteľom, ktorú z nich by odporúčal.

·       Zamyslite sa nad tým, čo budete skúmať v praktickej časti. Niekedy máte síce dobrý nápad na tému, ale neviete zohnať firmu, kde by vám dovolili urobiť si prieskum alebo nenájdete nijakých vhodných respondentov. Ak sa zamyslíte nad praktickou časťou práce už pri hľadaní témy, nestane sa vám, že ostanete v polovici písania bezradný, čo ďalej, keď vám nikde nie sú ochotní dodať skúmané dáta. Ak máte k dispozícii nejakú zaujímavú firmu, kde robí nejaký váš známy, ktorý vám prisľúbi pomoc, vytvorte si tému práce podľa toho, čo máte od neho k dispozícii pre praktickú časť.

·       Mimoriadne dôležité je začať s výberom témy VČAS! Lebo stane sa, že si vyberiete tému a ten školiteľ, u ktorého ste ju chceli písať, už je obsadený inými študentmi a máte smolu.

·       Ku téme by mal byť dostatok zdrojov, inak budete mať problém s teoretickou časťou. Pred výberom témy si urobte prieskum – na internete, v knižnici, v databázach odborných článkov, či z dostupných zdrojov dokáže napísať zmysluplných 30 strán. Zdroje musia byť odborné, dôveryhodné a nie veľmi staré.

·       Ideálne je, keby ste sa v práci venovali oblasti, kde by ste chceli po škole pracovať. Bol by to zaujímavý prvok aj na pohovoroch pre vašich budúcich zamestnávateľov.

Vymyslieť si vlastnú tému je jedna možnosť, druhá možnosť je vybrať si z ponúkaných tém, ktoré vypisujú školitelia na každej škole. Tu máte ľahšie to, že nemusíte nič vymýšľať, ale nevýhoda je zase tá, že školiteľ presne vie, kam tou prácou smeruje a vy sa s tým celkom nemusíte stotožniť. A zháňanie dát do praktickej časti je zase na vás a môže to byť občas  problém. /JJ/


Zoznam článkov

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 >