Na vysokej škole sa stretnete s rôznymi nepríjemnosťami. Bude aj plač.
18.11.2020 Ešte pred samotným nástupom na vysokú školu by mal každý vedieť, že toto štúdium nie je pre každého. Nie je to žiadne tajomstvo, no nie každý to vie pochopiť. Vysoká škola nie je pre každého, kto si zmyslí, že chce titul. Často na deti tlačia hlavne rodičia, no tie by sa mali rozhodnúť podľa seba a svojich schopností. Veľký problém je hlavne u nás na Slovensku, kde rozloženie počtu študentov podľa nezodpovedá potrebám krajiny. Hlavne toto by si mali mladí ľudia uvedomiť a pri rozhodovaní o povolaní by mali zohľadňovať aj situáciu na pracovnom trhu.
Vysoká škola nie je len o zábave a zážitkoch s priateľmi. Rovnako tak, ale nie je len o učení a čase strávenom nad knihami. Na čo by nemal žiadny vysokoškolák zabudnúť. Neexistuje študent vysokej školy, ktorý by nevyronil kvôli štúdiu aspoň jednu slzu. V tomto životnom období sa neplače len kvôli neopätovanej láske, ktorej bude na vysokej škole pravdepodobne dosť, ale aj kvôli učiteľom, ktorí sú niekedy prísnejší, ako by mali byť. Treba sa dopredu pripraviť, že na vysokej škole niekedy veci nie sú spravodlivé a je nevyhnutné mať dostatok trpezlivosti a vytrvalosti. Rovnako tak budú slzy kvôli nepodarenej skúške, množstvu učenia a vyčerpaniu, s ktorým si nebudeš vedieť rady.
Samostatnou kapitolou o skúške trpezlivosti a vytrvalosti je písanie záverečných prác, akými sú bakalárka, diplomovka, či rigorózka. Ak nastane situácia, že si s ňou nebudete vedieť rady, nebojte sa osloviť skúsenejších odborníkov, ktorí poradia, ako napísať dobrú prácu. Nepripravenosť vie poriadne uškodiť a preto odporúčame pripraviť sa na každú jednu prednášku. Niekedy je to síce veľmi ťažké zvládať to všetko časovo, psychicky a aj fyzicky a preto to robte priebežne. Len v tom prípade ta učivo nezahltí a všetko dokážeš zvládať ľavou zadnou. Veľmi dobrou radou je zapisovanie si odporúčaného čítania, ktoré sa vždy zíde pri písaní seminárok a záverečných prác. /VP/