Ako si zachovať duševnú pohodu počas pandémie

15.03.2021 Súčasná doba prinútila študentov sedieť doma, nesocializovať sa, tráviť veľa času so svojimi rodičmi v spoločnom bydlisku, zdieľať opäť izbu so súrodencami, učiť sa aj náročné veci online formou a popri tom všetkom sa báť o svoje zdravie. Ako sa z toho všetkého nezblázniť a nemať psychické problémy? Máme pre vás zopár tipov:

·       Viac sa hýbte. Veľa času počas pandémie prináša možnosti cvičiť podľa dostupných videí na internete, cvičiť doma s vlastnou váhou, chodiť von behať do prírody alebo sa len prejsť. Jednoducho skúste pridať viac pohybu než počas normálnej situácie. Pomáha to významne aj psychike.

·       Nezačínajte s rizikovým správaním. Alkohol, drogy, nadmerné prejedanie sa, to všetko sú veci, ktoré sú aj počas lockdownu dostupné a mnohí nimi riešia svoje obavy a starosti alebo to, že sa cítia prepracovaní z online systému výučby. Sú to veci, ktoré vám nepomôžu a v konečnom dôsledku vám len prihoršia.

·       Ak máte tendenciu počas tohto obdobia negatívne premýšľať a zaťažovať sa obavami, skúste sa naučiť svoje pocity lepšie vnímať a namiesto vŕtania sa v nich ich len sledovať...ako prídu...tak odídu...nebudú s vami večne...nechajte ich ísť.

·       Správajte sa k sebe aj druhým zodpovedne. Dodržiavajte rozostupy, noste rúško a umývajte si ruky. Nenavštevujte rizikové skupiny obyvateľov, mohlo by vás to neskôr mrzieť keby ste si nakazili starých rodičov. Veľa vecí máte aj teraz pod kontrolou, tak ich treba kontrolovať.

·       Zvyknite si, že niektoré veci neovplyvníte, napríklad kedy sa dostanete na rad na očkovanie, či a dokedy bude lockdown v krajine, kedy sa vrátite do školy. Nezaťažujte si nimi myseľ, ak to nedokážete ovplyvniť, je potrebné to vypustiť a venovať sa iným úvahám.

·       Menej sledujte médiá. Ak zisťujete, že sa každý deň nahneváte v rôznych internetových diskusiách, skúste sa na sociálne siete dívať menej. Urobte si taký experiment, že sa celý jeden deň nepozriete na internet okrem školských povinností a uvidíte, či bude vaša nálada lepšia alebo horšia.

Pomáhajte druhým. Ak pomáhate druhým, nemáte priestor na negatívne úvahy, ste užitočný pre spoločnosť a to je veľké povzbudenie aj pre vašu psychiku. Zistite vo svojom okolí, či niekto nepotrebuje pomôcť alebo sa niekam prihláste ako dobrovoľník. Prípadne choďte darovať krv, je stále potrebná.   /JJ/


Zoznam článkov

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 >