Ako napísať dobrú prácu?

3.11.2020 Zaoberali sme sa už problematikou učenia. Teraz sa pozrieme na to, ako sa naučiť správne písať vysokoškolské práce.

Písanie, písanie a písanie. Vysokoškolské štúdium sa zameriava predovšetkým na tvorbu hypotéz, teórií od A po Z a ich uplatnenie v praxi. Prakticky nejestvuje žiaden dobrý vysokoškolský študent, ktorý by nevedel dobre písať. Samotné písanie je aj vizitkou daného študenta a školy. Určite ste aj narazili na knihy, ktoré sa čítali veľmi ťažko pričom pointa kapitol bola jasná hneď od úvodu. Vtedy ste si pomysleli, prečo to daný autor nenapísal jednoduchšie, zrozumiteľne? 

Na druhej strane sú knihy, ktoré sa čítajú veľmi ľahko, pretože autor danú problematiku ovláda a naviac má určitý spisovateľský talent, ktorý je vidieť na každom kroku napísaného textu. Vtedy je čítanie určitá radosť. 

Máme niekoľko zaručených krokov ktoré Vás naučia písať ako spisovateľ, pričom myšlienky budú zachované :

1. Ponorte sa do danej problematiky. Je oveľa ľahšie písať o niečom čo vás zaujíma a o čom máte dostatok znalostí. Ťažko sa bude písať niekomu, kto danú tému neovláda dostatočne.

2. Využívajte analógie, príklady. Niektoré témy sú dosť abstraktné. Najmä tie, ktoré sa preberajú na vysokých školách. Pokiaľ ich chce človek dobre pochopiť, tak musí byť veľká hlavička. No ak bude niekto využívať dostatok prirovnaní a analógií s takými vecami, ktoré stretávame denne, ihneď dokáže ľahšie pochopiť aj tú najzložitejšiu problematiku.

3. Nespoliehajte sa na to, že to druhý vedia. Čítanie a písanie má oproti hovorenej reči výhody aj nevýhody. Medzi výhody nepochybne patrí to, že autor môže text ľubovoľne meniť, pridávať alebo odoberať niečo pokiaľ nebude spokojný s finálnou verziou. Písaní text má však aj svoje nevýhody. Medzi nevýhody patrí to, že čitateľ sa nemôže opýtať autora ako to je s danou témou. Pri rozhovore bežne padajú otázky na porozumenie ako : Počkať, je to tak? Dobre tomu rozumiem? Ak platí jedno, platí aj druhé? A čo znamená to a ono? Pri písanom texte to nie je možné. Preto je dobré ak sa nebudete spoliehať na to, že čitateľ niečo ovláda, ale jednoducho to napíšete.

4. Opýtajte sa svojich známych ako chápu danému textu. Každý názor je dobrý.

5. Cvičenie robí majstra.

/MP/


Zoznam článkov

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 >