Choroba s názvom Prokrastinácia

06.06.2018 Stáva sa aj vám, že príliš často odkladáte svoje povinnosti a strácate tým drahocenný čas? Ste jedným z mnohých ľudí, ktorí trpia prokrastináciou, no nebojte sa nejde o žiadnu nebezpečnú chorobu.

Možno ste toto slovo ešte nikdy nepočuli, no sprevádza životom väčšinu ľudí na tomto svete. Ide o stav, kedy by sme mali a mohli niečo urobiť, no všetky naše povinnosti odkladáme na neskôr. V zásade platí, že čím neskôr sa k ich plneniu dostanete, tým väčšou prokrastináciou trpíte. Väčšinou sa jedná o domáce, pracovné alebo školské práce, ktoré odkladáme o hodiny, dni a niekedy dokonca aj týždne. Donútení sme ich urobiť až v momente, keď nám horí pod zadkom a tlačí nás termín. Môže sa vám zdať, že prokrastinácia je to isté ako lenivosť, no nie je to úplne tak. Lenivým ľudom sa nechce robiť nikdy nič, no prokrastinujúci väčšinou robia niečo iné, než by v danom momente mali.

Ak nechcete byť ľuďmi, ktorí často prokrastinujú je potrebné, aby ste sa pristihli priamo pri čine a len tak dokážete tento stav ovplyvniť. Stačiť bude, ak si raz za deň dáte otázku, ,,Čo teraz robím? Mal som toto v pláne? Nemám na robote nič dôležitejšie?“.

Už na základe vašich vlastných odpovedí dokážete zistiť, či ste práve vy v stave prokrastinácie a dokážete to omnoho ľahšie zastaviť. Najväčší problém s prokrastináciou majú ľudia, ktorí pracujú z domu alebo ešte nepracujú vôbec. Doma na vás totiž môže pôsobiť množstvo vecí, ktoré vás rozptyľujú a zvládanie aktivít môže byť ozajstný boj.

Vo všeobecnosti existuje niekoľko tipov, ako dokážete s týmto stavom bojovať. Dôležité je, rozdeliť si každý deň svoje úlohy podľa toho, ktoré sú najdôležitejšie. Veci, na ktorých nezáleží a nie sú momentálne podstatné ignorujte a venujte sa tým dôležitým. Ak máte doma alebo v práci pohodlné kreslo, ktoré vás uspáva, vymeňte ho.

Niekto možno rád pracuje pri zapnutom televízore, no ten vám pravdepodobne berie pozornosť, tak ho vypnite. Ak chcete začať bojovať so spomínanou prokrastináciou, nemusíte hneď svoj život totálne meniť, ani by to nebolo dobré. Na začiatok si stačí dať malé a jednoduché ciele, ktoré dokážete zmeniť a postupne ich pridávať. Už po pár týždňoch dokážete spozorovať zmenu a svoje povinnosti nebudete plniť v strese na poslednú chvíľu. /VP/


Zoznam článkov

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 >