Čo je to nárazové učenie a môže mi pomôcť?

19.03.2018 Väčšina zodpovednejších študentov či už na strednej, alebo na výške sa (pravdepodobne) učí priebežne. Vtedy máte dostatok času na to aby ste učivo pochopili, v pokoji si ho naštudovali, a neskôr získali v škole od vyučujúcich spätnú väzbu. To je ideálny spôsob akým sa to má robiť. Ak potom príde maturita (skúškové obdobie), tak si v podstate už iba opakujete už raz naštudované veci, prípadne si vhodne doplníte chýbajúce dielce do celkovej skladačky vašich vedomostí. No a čo tí všetci ostatní, ktorí sa priebežne neučia?

A nemusí to byť len kvôli tomu, že sú leniví. Nikdy totiž nevieme čo nás v živote stretne, niekomu totiž môže v učení zabrániť napríklad choroba. Tým neostáva nič iné, ako sa snažiť všetko potrebné naučiť nárazovo. Tento spôsob nie je ideálny, ale čo si budeme nahovárať. Používa ho veľa stredoškolákov pred maturitou, a veľa vysokoškolákov počas skúškového obdobia.

Väčšinou to funguje tak, že si sadnete nad kopu už vpracovaných otázok, pokiaľ sa vám podarí od niekoho zohnať kvalitný ,,výcuc“ z učebníc. A idete na prvú otázku (tému), a snažíte sa ju nadrviť až dokiaľ ju nebudete vedieť. Potom prejdete na druhú otázku a zopakujete to isté, a tak ďalej. Celkovo je to náročné na čas, o tlaku na psychiku ani nehovoriac. Celé je to dosť chaotické, napríklad ak sa zaseknete rovno na prvej otázke, tak máte problém čo s ňou. Preskočím ju a pôjdem rovno na druhú? A keď mi nepôjde ani druhá tak pôjdem na tretiu? Je teda nárazové učenie riešenie vášho problému? Odpoveď je samozrejme nie.

Na internete nájdete zaručené rady ako tento systém môže fungovať, ale berte to prosím s rezervou. Nedá sa vylúčiť, že nejaké výsledky môžete dosiahnuť aj nárazovým učením. Napríklad sa naučíte všetky najľahšie otázky, a čo ak si náhodou práve tie na maturite (skúške) potiahnete? Tak to bude iba o šťastí. Nezabúdajte, že šťastie je vrtkavé a skôr praje pripraveným. Radšej sa učte priebežne. Pokiaľ teda nie ste fanúšik adrenalínových zážitkov, na ktorý sa môže vaša maturita (skúška) pokojne zmeniť. /JH/


Zoznam článkov

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 >