Hľadáte prácu? Na toto určite nezabudnite

07.01.2021 Nájsť si zamestnanie, po skončení školy a ešte aj v súčasnej situácii, nie je naozaj ľahké. Prinášame vám niekoľko rád, vďaka ktorým sa stane celý proces jednoduchším.

V prvom rade, je pred samotným hľadaním profesie, dôležité ujasniť si, čo vlastne chcete a v akom obore sa vidíte o niekoľko rokov. V praxi to funguje tak, že veľká časť populácie pracuje v oblasti, o ktorej sa im nikdy ani len nesnívalo. Na jednej strane, je to veľká výhoda, že nemusíme celý život robiť jednu prácu, no na druhej strane, ak si jasne stanovíte, kam chcete smerovať, pracovný život sa vám uľahčí. Ešte pred rozposielaním prihlášok na vysokú školu je dobré pozisťovať, ktoré povolania a oblasti sú na pracovnom trhu najžiadanej, čím si hľadanie práce o pár rokov uľahčíte.

Ak sa už prihlásite na voľnú pracovnú pozíciu a pozvú vás na pohovor, určite si ujasnite, čo môžete práve vy zamestnávateľovi ponúknuť. Je veľmi pravdepodobné, že vám túto otázku aj sám položí a preto si odpoveď pripravte. V žiadnom prípade sa nebojte vymenovať svoje kvality, akými môžu byť napríklad spoľahlivosť, zodpovednosť, tímová práca, komunikatívnosť alebo zvládanie práce pod stresom, no na druhej strane sa nikdy nepreceňujte a hovorte len pravdu. Naopak, zamestnávateľ sa vás môže spýtať, čo očakávate vy od neho. Požiadavky a očakávania povedzte narovinu, no hovorte len o realistických veciach.

Niekomu bude trvať hľadanie práce pár dní, iným týždne, či mesiace. Nikdy neviete, kde sa skrýva vaše vytúžené pracovné miesto a preto využite všetky dostupné metódy. Určite nezabudnite zaslať žiadosť všetkým potenciálnym zamestnávateľom, monitorujte inzerciu a servery, pracovné portály, webové stránky personálnych agentúr, oslovte známych, rodinu a navštívte aj pracovné veľtrhy. Pri pohovore tak isto spomeňte všetku vašu prax, získané vzdelanie a skúsenosti, pretože aj zdanlivo bezvýznamné veci môžu pre niektorého zamestnávateľa znamenať dôležitý parameter. Dôležitou súčasťou pracovného života v dnešnej dobe je aj vzdelávanie a preto vždy vyjadrite záujem o takúto možnosť. Aj napriek titulu neexistuje osoba, ktorá by vedela všetko a preto získavanie nového vzdelania v rámci oboru je pre mnohých zamestnávateľov doslova povinnosťou. V neposlednom rade si dajte záležať aj na dojme a teda výzore, vystupovaní a kvalitnom životopise. /VP/


Zoznam článkov

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 >