Napíšte si dobrý životopis!

10.11.2019 Napísať si dobrý životopis ktorý naozaj zaujme nie je také jednoduché ako by ste si možno mysleli. Keďže je to jediný prostriedok ktorým sa skontaktujete so zamestnávateľom mal by obsahovať nielen základné údaje, ale aj dávku kreativity a atraktivity.

Skutočnosť je totiž taká, že uspieť vo výberovom konaní nemusí človek, ktorý má najlepšie a najbohatšie skúsenosti ale ten, ktorý dokonale zaujme. Podľa neho si o vás zamestnávateľ vytvorí prvý obraz a preto je dôležité aby spĺňal obsahové aj formálne náležitosti.

V prvom rade sa treba zamerať na to, aký životopis zamestnávateľ požaduje. Na výber je nielen štruktúrovaný, ale aj úradný, motivačný list a europass. Najčastejšou formou je práve štruktúrovaný ktorý by mal obsahovať základné náležitosti ako osobné údaje, vzdelanie, pracovné skúsenosti, jazykové a počítačové schopnosti a znalosti, vodičský preukaz, záujmy a referencie, dátum a podpis. Do životopisu môžete priložiť aj fotografiu, no väčšinou to nie je podmienka zamestnávateľa. Základom je vždy uvádzať pravdivé informácie, pretože po prijatí sa skôr či neskôr na vaše klamstvá príde.

Asi by vám nebolo príjemné, ak by vám zadali úlohu v programe ktorý ste označili ako ten ktorý ovládate a vy by ste s ním nevedeli ani pohnúť. Takýmto trapasom sa radšej vyhnite no na druhej strane nebuďte moc kritický a uveďte všetky svoje schopnosti.

Ak sa zaujímate o pozície v zahraničí vytvorte si europass. Je to podrobná forma životopisu so základnými údajmi, ale aj tými o vzdelaní a doterajších pracovných skúsenostiach. Táto forma platí pre všetky členské štáty Európskej únie a preto ho pokojne rozpošlite viacerým zahraničným zamestnávateľom. Úradný životopis je kratšou formou štruktúrovaného a ide o zosumarizovanie rovnakých údajov. V tomto prípade sa treba vyjadrovať krátko a zrozumiteľne.

Požadovanou súčasťou životopisu býva aj motivačný list v ktorom zamestnávatelia chcú rozpísať dôvody záujmu o danú pozíciu. Okrem toho sa často pýtajú aj na názor, prečo ste práve vy vhodným kandidátom a čo im viete ponúknuť. Dôležité je tiež dodržať stručnosť, informatívnosť, gramatickú a obsahovú stránku. /VP/


Zoznam článkov

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 >