Neprekonateľná tréma

30.05.2017 Poznáte to, žalúdočné chvenie, potenie rúk, búšenie srdca, červenanie sa a roztrasený hlas. Toto sú známe prejavy napätia, ktoré zvyknú ľudia pociťovať pred určitým vážnym, dôležitým aktom, ktorý ho čaká a študentov tieto javy neobchádzajú tiež pred skúškami. Ľudovo sa tomu hovorí „tréma“, čo sú vlastne obavy z vlastného zlyhania, strach z neuspetia. Je o emocionálny stav a nedá sa bezprostredne ovládať vôľou. Pri tréme sa študentom stáva, že nedokážu zo seba dostať to, čo vedia a čo sa učili, čo sa prejavuje zablokovaním myslenia a výpadkom pamäti v kľúčovom okamihu. Pri tréme nedokážete úsilím privolať radosť pri zlej známke ani donútiť sa tešiť, keď sú Vám vyčítané chyby.

Ovládateľné sú iba reakcie, ktoré sprevádzajú trému. Trémy sa netreba báť i keď je nepríjemná, je prirodzený prejav organizmu, signalizujúci, že sa ide diať niečo dôležité. Tréma je síce spájaná s negatívnymi účinkami, ale môže mať i pozitívny vplyv na človeka. Je hnacím mechanizmom, aktivizuje a povzbudzuje k lepšiemu výkonu. Problém nasáva iba vtedy, ak tréma začne negatívne ovplyvňovať Vás život. Trémisti to nemajú ľahké, pretože ich neschopnosť prekonať stav úzkosti, spôsobuje problémy v komunikácií a často ich oberá o možnosť uplatnenia sa podľa vlastných schopností.

Trému Vám ovplyvnia i Vaše dedičné predpoklady, prostredie v ktorom sa pohybujete a vyrastáte. Nedostatok lásky v detstve, menej skúsenosti s inými ľuďmi, väčšie alebo menšie neúspechy.

Tak ako s ňou bojovať? Od nepamäti sa proti nepokoju, rozrušenosti a tréme používa valeriánová tinktúra. Dva až tri krát denne užívajte valeriánové kvapky rozmiešané v pohári vody a tréma pomaly ustúpi. Čaj s ľubovníka bodkovaného, medovky lekárskej, či chmeľu obyčajného je tiež vhodná forma odbúrania trémy. Prechýchavajte – pomáha niekoľko hlbokých nádychov a výdychov. Použite autosugesciu – čo je akési programovanie vlastného podvedomia, dlhodobá a cielená príprava, čím dokážete znížiť trému na primeranú mieru. Skúste používať krátke motivačné vety „Dnes to dám, a bude to úplne v pohode“ , skúste pragmaticky zhodnotiť situáciu a vyvodiť z nej upokojujúci záver.

Niektorým pomôže aj ignorancia daných stresových vplyvov a veľmi účinná forma je vzájomná podpora zúčastnených. Výborné výsledky prináša akupresúra, no tu by som Vám odporúčala návštevu lekára, s ktorým danú formu skonzultujte. Forma riešenia sú aj medikamenty, ale to je už na návštevu psychiatra, ak sa Vaša tréma už dostala do hraníc neovládateľných stavov strachu a úzkosti. Správny prístup ku problému prináša výrazne lepší výsledok v pomerne krátkom čase. Ako prevenciu trémy skúste namodelovať situáciu, ktorá Vás čaká. Pripraviť sa na danú skúšku, otázku a trénovať reakcie. Nevyhýbajte sa stresovým situáciám, pretože práve tréning v danej situácií Vám prinesie požadované výsledky.

Študenti, ktorí prežívate trémy hlavne v týchto obdobiach, skúšok, maturít a obhajob, zoberte si niečo z vyššie písaného a uvidíte, že pri najbližšom dôležitom okamihu, to zvládnete ľahšie a s výborným výsledkom. /ZK/


Zoznam článkov

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 >