Písanie práce na poslednú chvíľu sa nevypláca

19.12. 2018 Záverečná práca patrí k ukončeniu štúdia na každej slovenskej vysokej škole. Bez toho, aby ste ju napísali a obhájili neprejdete skúškami, na základe ktorých vám bude udelený titul. Hoci sa pre niektorých písanie práce zdá ako krátkodobá záležitosť, nie je to pravda. Každý študent, ktorý chce odovzdať kvalitnú a bezchybnú prácu by si na ňu mal vytvoriť dostatok času, najlepšie v podobe niekoľkých mesiacov. Dôvodom je napríklad to, že každá téma je iná a nie na každú nájdete dostatok zdrojov, z ktorých môžete čerpať. Aj toto vás môže ešte na začiatku písania práce prekvapiť a vezme vám to potrebný čas.

Písanie práce si treba naplánovať aj podľa toho, ako zdatný ste v písaní na počítači. Menej času potrebuje človek, ktorý sa písaniu na tomto stroji venuje pravidelne a denne dokáže napísať niekoľko strán ako ten, ktorý má problém s každou vetou. Dĺžka napísania práce sa v týchto dvoch prípadoch bude veľmi odlišovať a preto by ste mali začať niekoľko mesiacov pred odovzdaním. Netreba zabúdať ani na to, že písanie bakalárky či diplomovky si vyžaduje pravidelnú komunikáciu so školiteľom. Niektoré fakulty si túto spoluprácu vyžadujú viac a v prípade, že ju zanedbáte riskujete zhoršenú známku alebo dokonca totálnu nespokojnosť školiteľa.

Problém väčšinou nastáva vtedy, ak napíšete určitú dohodnutú časť práce a zašlete ju vedúcemu na schválenie. Jeho reakcia môže trvať nielen dni a týždne, ale dokonca aj mesiace. Áno čítate dobre, aj toto sa stáva a nie je to ničím výnimočným. Ak nechcete prísť o nervy a schudnúť niekoľko kíl, aj to je dôvod, prečo by ste mali s prácou začať skôr. Predídete tak komplikáciám a strate času, ktorý bude pre vás drahocenný.

Komunikácia so školiteľom je dôležitá najmä preto, že vám presne povie, čo treba prerobiť a naopak, čo je v práci dobré. Vďaka tomu si môžete byt istý, že práca bude nielen dobre spracovaná, ale aj ohodnotená a tým pádom bude pre vás aj obhajoba maličkosťou. V žiadnom prípade si teda jej písanie nenechávajte na poslednú chvíľu, lenivosť sa vám môže vypomstiť. /VP/


Zoznam článkov

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 >