Sme študenti, nech žije prokrastinácia!

9.11.2013 Možno sa občas čuduješ, ako môžeš byť taký lenivý, odkladať všetky dôležité úlohy do poslednej sekundy, keď lenivosť a nezodpovednosť je to, čo ťa na druhých tak irituje. Možno niekedy nevieš pochopiť ako ty, v celku inteligentný a kreatívny človek sa nedokáže prinútiť  riešiť veci, keď je to vhodné i žiadúce a odsúvaš túto povinnosť čo najďalej. Tento problém sa netýka len teba, ide o fenomén, ktorého meno sa skloňuje už niekoľko rokov.
Prokrastinácia alebo chorobné odkladanie dôležitých úloh na neskôr, vznikla skrz zanedbané študentské povinnosti, ktoré nahradil internet či iné externé aktivity. Živnou pôdou prokrastinácie je síce samotná lenivosť, ktorá sa v prostredí zamestnania tvári ako dopoludňajšie čítanie bulvárnych článkov a zapájanie sa do pseudointelektuálnych diskusií a poobedňajšie konštruovanie výhovoriek nestihnutia termínu, no v skutočnosti je to strach z riešenia vecí. V prípade študentskej prokrastinácie dominujú nesmrteľné sociálne siete, spoločenský život a všetky nepotrebné aktivity.
Prokrastinácia je tiež odkladanie rozhodnutí, ktoré sú sprevádzané nepríjemnými pocitmi, najčastejšie úzkosťou. Fenomén prokrastinácie má úzky vzťah s vývojom našej spoločnosti, ktorá je orientovaná na výkon. Veľmi často sa objavuje u vysokoškolských študentov. Výskumy naznačujú, že čím dlhší čas študent strávi na vysokej škole, tým sa jeho prokrastinačné tendencie zvyšujú. Niekoľko málo rád, ako s prokrastináciou bojovať:
1. Skús sa znova sústrediť, uvedom si, kedy sa prestaneš na zadanú úlohu sústrediť a pokús sa prinútiť pokračovať v práci.
2. Nenechaj sa rozptyľovať, pokiaľ je to možné, nezostávaj on-line.
3. Uprac si na stole, pracovné prostredie mnohokrát neposkytuje potrebné podmienky pre koncentráciu a ty si potom rozptyľovaný nežiaducimi podnetmi.
Pokiaľ sa stále nedokážeš sústrediť na dôležitú prácu, skús sa odbremeniť a daj si so seminárkou, bakalárkou či akoukoľvek školskou prácou  pomôcť profesionálmi.
Apropo, ak čítaš tento článok, tak je veľmi vysoká pravdepodobnosť, že na teba niečo dôležité čaká./SuMo/


Zoznam článkov

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 >