Toto sú znaky, že je študent prepracovaný

19.04.2019 Študentský život sa môže niekomu zdať veľmi jednoduchý a zábavný, no nie vždy to tak je. Keďže väčšina študentov popri škole aj pracuje, často nemajú na osobný život toľko času, ako si myslia iní ľudia. Je preto normálne, že mnohí vysokoškoláci padnú do rýchleho života plného povinností ešte predtým, ako školu ukončia. Prepracovať sa však dá aj bez kombinácie štúdia a zamestnania, pričom dôvodov je niekoľko.

Veľká vzdialenosť z ubytovania do školy – hoci sa to nezdá, no študentov dokáže byť unavený a prepracovaný aj z prednášok, na ktoré musí dochádzať veľkú vzdialenosť. Ak si predstavíte situáciu, že musíte denne dvakrát dochádzať cez pol Bratislavy alebo Košíc na internát alebo privát, tak väčšinu z nás rozbolí hlava. Niektorí študenti však takto fungujú normálne roky, pretože nemajú na výber.

Častý spánok – je hlavným príznakom, že ste prepracovaný alebo unavený viac, ako je treba. Je úplne normálne, že študentov padne do postele vždy, keď má aspoň trochu času, pretože spánok je pre neho únikom pred realitou keď sa na neho valí množstvo povinností.

Strata váhy – o niečo viac alarmujúcim príznakom je strata hmotnosti, no môže to byť aj opak a to priberanie. Častou príčinou je stres a to, že každý človek a telo sa s ním vyrovnáva inak. Sú ľudia, ktorí pri prepracovanosti schudnú, no nájdu sa aj takí, ktorí naopak priberú.

Časté choroby – to, že je situácia naozaj vážna dáva telo najavo v podobe nízkej ochrany pred vonkajšími vplyvmi. Študent tak začne byť náchylný na rôzne ochorenia, ktoré sa prejavujú v pravidelných a častých intervaloch. Toto je už znak toho, že by mal aj študent spomaliť a poriadne si oddýchnuť. Ak tak neurobí, môžu obyčajné prechladnutia prejsť do vážnejších chorôb, z ktorých sa bude dostávať niekoľko týždňov.

Ako sa tomu vyhnúť? Prepracovaniu sa dá vyhnúť jednoduchým spôsobom ako je napríklad dodržiavanie spánku, príjem vitamínov, ale aj relax a príjemné strávenie voľného času. Najväčší stres zažívajú študenti pri vypracovávaní záverečných prác, no ak sa chcete nepríjemnej situácii vyhnúť, môžete si ju dať spracovať aj online. /VP/


Zoznam článkov

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 >