Viete prezentovať pred publikom?

05.12.2014 Prezentovanie je vec tréningu, musíte sa to naučiť a hlavne stále skúšať a prezentovať pred publikom, pretože tak, ako sa nenaučíte šoférovať len podľa knižky, tak ani dokonalý prezentátor nevznikne tým, že si prečíta príručku.

Dôležitá je prax, preto sa nebráňte akýmkoľvek príležitostiam, kedy si prezentovanie môžete precvičiť. Pretože to, ako to zvládnete, zúročíte či na rande, pri obhajobe diplomovky alebo na pracovnom pohovore. Základ je stále ten istý, dôležité je:

1. Byť pripravený. Ak ste nepodcenili prípravu, pôsobíte sebaistejšie, ak ste upravení, zbierate ďalšie dobré body. Poslucháčom hovorte dôležité body, nezahlcujte ich informáciami, oni nepotrebujú vedieť všetko, čo viete vy. Chcete ich informovať, pobaviť, presvedčiť o niečom? Vaša prezentácia by mala mať určitú štruktúru a formu. A na prezentácii je vždy vidieť, že bola robená na kolene - napríklad ráno cestou na obhajoby. Ak podceníte oblečenie na takúto príležitosť, urobíte ihneď zlý dojem a budete mať celých 15 minút prezentácie čo naprávať.

2. Byť nadšený. Z dobrého prezentátora ide energia. Ak vás samotných prezentovaná téma nebaví, ako môžete zaujať publikum?

3. Byť prirodzený. Poslucháči vašej prezentácie by sa s vami mali cítiť dobre. Vybudujte si s nimi vzťah, zapojte ich do prezentácie otázkami, vtiahnite ich do témy. Buďte maximálne uvoľnený – nejde o život. Ak vám prezentácia nevyjde, je to len krok k tomu, aby ste nabudúce napravili chyby. A čo tréma? Tréma je znamenie, že vám na veci záleží a pripisujete jej nejakú dôležitosť. Ak sa dobre pripravíte, zmiernite aj trému. Zhlboka dýchajte a uvedomujte si, že už o pár minút bude po všetkom. Vašou úlohou je teraz povedať publiku niečo zaujímavé, keď už ste sa s diplomovkou toľko natrápili.

4. Porozumieť publiku. Kto je vaše publikum? Snažte sa vopred zistiť čo najviac o ľuďoch, pred ktorými idete prezentovať. Čo vedia o vašej téme?

5. Dodržiavať čas. Ak máte na prezentáciu vyhradených pätnásť minút, nemalo by sa vám stať, že ste v 15.minúte v polovici slajdov a potom sa snažíte ich narýchlo preklikať do konca. Prezentáciu si skúste aspoň raz doma povedať a stopnúť si čas. Radšej nech trvá o dve minúty menej, ako o päť viac, publikum sa neurazí.

6. Oživiť prezentáciu Použite príklady, príbehy zo života, aktuálne informácie či štatistiky. Ak pridáte i niečo vtipné, udržíte si ľahšie pozornosť publika.

7. Dávať pozor na verbálnu i neverbálnu zložku. Hovorte dostatočne hlasno, aby vás bolo počuť iviac než na pol metra. Človek, ktorý si šomre popod nos veľké sympatie publika nevzbudí, dokonca pôsobí dojmom, že nevie o čom hovorí a preto hovorí potichu. Nedávajte si ruky do vreciek, nedívajte sa na stenu za publikom. Pozerajte sa na nich, prechádzajte pohľadom z jedného na druhého, nájdite si niekoho, kto vám je sympatický a počúva so zaujatím.

8. Nespoliehať sa len na techniku. Ak sa úplne spoľahnete na pripravenú powerpointovú prezentáciu, môže sa vám to vypomstiť. Môže sa pokaziť počítač, nepôjde vám otvoriť prezentácia, vypadne prúd. Ako dobrý rečník by ste mali vedieť pokračovať aj bez týchto pomôcok pri prípadnej problematickej situácii. A teraz už len – hor sa do práce! Cvičenie robí majstra./J.J./


Zoznam článkov

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 >