Výber školiteľa. Ako si vybrať toho správneho?

20.06.2019 Pri písaní záverečnej práce sa nijaký študent nezaobíde bez výberu školiteľa. Hoci niektorý jeho pomoc podceňujú, iní si ju nevedia vynachváliť. Jeho úlohou je poskytovať vám pomoc pri písaní a naviesť vás tým správnym smerom. Jeho výber preto nezanedbajte, nakoľko kvalita práce môže byť ja odrazom kvality vedúceho. Ide teda o zásadný faktor najmä vášho úspechu, kedy viete ovplyvniť nielen hodnotenie, ale aj vašu obhajobu. Prinášame niekoľko tipov, ako si vybrať toho správneho.

Mladý vyžadujú viac, ako by ste chceli – vedúcimi záverečných prác sa stávajú aj mladí doktorandi, ktorí si niekedy dokazujú viac, ako by mali. Mnohí z nich sú premotivovaní a chcú od študentov prevratné výskumy, zložité metódy, ktoré možno ani oni nedokážu. Na jednej strane je prehnaná kritika dobrá, no niekedy je to trochu zbytočné a okrem dobrej známky budete mať aj niekoľko vrások. Príliš veľa prác – ak máte možnosť výberu, zvoľte si školiteľa, ktorý nie je vedúcim príliš mnoho študentom. V opačnom prípade môže dôjsť k situácii, že pre zaneprázdnenosť na vás nebude mať čas a pri písaní bakalárky alebo diplomovky v tom budete sami. Je preto dôležité v systéme si preveriť, koľko prác viedol školiteľ v minulých rokoch a podľa toho sa viete rozhodnúť.

Pozor na veľkých profesionálov – mať prácu vedenú profesionálov môže byť výhoda, no aj nevýhoda. Tí najlepší z oboru môžu vašu prácu brať ako škôlkarsky projekt a budú požadovať veci, o ktorých by sa vám nesnívalo ani v zlom sne. Nevyberajte si preto tých najlepších profesionálov, pravdepodobne na vás aj tak nebudú mať dostatok času.

Dobrý školiteľ má záujem – v praxi platí, že dobrý školiteľ je zároveň aj dobrým prednášajúcim a má o svojich zverencov skutočný záujem a chuť pomôcť im. Tí, ktorí si nevyberajú príliš veľa študentov im vedia byť omnoho viac nápomocní, čo sa odrazí aj na hodnotení a celkovom výsledku. Vedúceho si preto vyberajte aj na základe vašich skúseností s daným pedagógom a jeho ochotou pomôcť vám. /VP/


Zoznam článkov

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 >