Ako napísať kvalitnú seminárnu prácu? – Práca so zdrojmi

20.10.2020 Písanie seminárnej práce  je zvyčajne náročná a ťažká činnosť. Študentom zaberá veľa času a úsilia. A vždy je výsledok neistý. Neraz sa nejeden študent pasoval z nejakou témou a potom prišiel školiteľ a prácu mu vrátil pre tie a tie dôvody. To študentov veľmi zamrzí, pretože ich práca vyšla nazmar. Viete však ktoré prvky vám pomôžu pri písaní? O tom ako napísať dobrý úvod a záver práce sme sa venovali v druhom článku. Teraz Vám dáme niekoľko "grifov" ako napísať celkovo dobrú prácu a aké faktory v nej nevynechať.

Každá práca by mala mať vlastné študentove myšlienky a citácie, resp. parafrázy v odbornej literatúre. Preto na začiatku by sme si mali zaobstarať čo najviac odbornej literatúry. Dnes máme po ruke desiatky knižníc, a iných tlačených materiálov. Na každý predmet vyučujúci vypracuje sylabus, kde sú uvedené aj odborné zdroje na danú problematiku. Okrem toho sa na každom predmete analyzuje nejaké dielo. A aj tieto diela môžete použiť v seminárnej práci. Heslo vraví, že čím viac zdrojov máme tím lepšie. Samozrejme všetko má svoje mantinely a aj počet zdrojov. Ak na málo strán budeme mať veľa zdrojov, stratia sa naše myšlienky. Ideál je tak mať asi rovnaký počet zdrojov ako počet strán.

Aj keď danú knihu momentálne nepoužijeme v tejto seminárnej práci, mali by sme si vypísať tie myšlienky ktoré nás zaujali. A nikdy nezabudnime si poznačiť strany z ktorej dané myšlienky máme a tiež celý bibliografický záznam. Síce je to sprvoti pracné, ale potom sa to vyplatí pretože danú knihu nemusíme mať poruke a vieme čo v nej je. Myšlienky vieme využiť pri iných seminárnych prácach alebo pri záverečných prácach za ktoré dostaneme titul.

Stáva sa, že knižnica nemá niektoré knihy alebo sú vypožičané. Nevadí aj internet ponúka obrovské množstvo zdrojov. Knihy môžeme nájsť na niektorých úložných serveroch ako sú ulozto.sk a pod. Okrem toho pre účely môžeme použiť aj relevantné webové lokality. Tu je potrebné zdôrazniť termín relevantné pretože dnešný internet je plný rôznych konšpirácií a nekvalitných zdrojov. Pri bližšom hľadaní však môžeme nájsť kvalitné linky na rôzne vedecké práce. Aj pri týchto zdrojoch je dobré ak si myšlienky zapíšeme aj dátumom a linkom na webovú adresu. /MP/


Zoznam článkov

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 >